Jaki jest koszt wybudowania domu jednorodzinnego?

Mierzenie poziomicą

Budowa domu jednorodzinnego to ogromne przedsięwzięcie. Wiąże się ona z wieloma kosztami, wśród których wymienia się m.in. zakup działki, wynajęcie ekipy budowlanej, zakup niezbędnych materiałów, załatwienie niezbędnej dokumentacji itp. Jaki więc jest koszt wybudowania domu jednorodzinnego?

Ile kosztuje budowa domu?

Kosz budowy domu jednorodzinnego uzależniony jest od wielu czynników. Pod uwagę bierze się przede wszystkim powierzchnię domu, ale też to, czy ma być on wybudowany w stanie surowym otwartym, stanie surowym zamkniętym czy w stanie deweloperskim. Im lepszy standard i im większy dom, tym koszty budowy wzrastają.

Koszty budowy domu – co się w nich znajduje?

Koszty budowy domu zazwyczaj nie uwzględniają zakupu działki budowlanej, a dla wielu osób jest to spory wydatek, do tego dochodzi ewentualne uzbrojenie. Następnie należy dopełnić wielu formalności związanych z budową domu, np. zebrać mapy geodezyjne, wytyczyć obrys budynku, wybrać ekipę budowlaną itp. Na tym etapie należy też mieć projekt domu jednorodzinnego. Ten można wybrać z szablonu lub zdecydować się na projekt indywidualny. Ten drugi jest znacznie droższy i może kosztować nawet 10 000 zł.

Budowa domu parterowego do 100 m2

Najczęściej budowane są domy parterowe o powierzchni, która nie przekracza 100 m2. Wybudowanie takiego budynku do stanu surowego otwartego to koszt ok. 140 000 zł. Taki dom ma ławy fundamentowe, ściany nośne, działowe, stropy i dach. W kosztach zawarte są więc fundamenty, prace ziemne, wzniesienie ścian, montaż rynien, docieplenie, wynagrodzenia dla pracowników itp. Koszty rosną, kiedy chcemy doprowadzić dom do stanu surowego zamkniętego. Wówczas dochodzi jeszcze zakup okien, bramy garażowej, drzwi itp. Wtedy koszt takiego domu może wzrosnąć do ok. 160 000 zł.

Decydując się na stan deweloperski, koszty domu wzrastają niemal dwukrotnie w porównaniu do budynku w stanie surowym otwartym. Za taki dom o powierzchni 100 m2 należy więc zapłacić ok. 260 000 zł. Jest on wybudowany w stanie surowym zamkniętym, a do tego ma wykonane ocieplenie, elewację, instalacje wewnętrzne, posadzki, tynki, sufity, kotłownię, parapety zewnętrzne, parapety wewnętrzne itp.

Koszty budowy domu jednorodzinnego rosną, kiedy decydujemy się na dom piętrowy o większej powierzchni lub chcemy mieć duży, piętrowy dom z dodatkową piwnicą.

Jak obniżyć koszty budowy domu?

Warto o tym pomyśleć jeszcze zanim zdecydujemy się na budowę. Zaoszczędzić można bowiem na zakupie działki. To oczywiste, że większe i położone w granicy dużych miast działki muszą sporo kosztować. Może zamiast tego kupić działkę oddaloną od miasta i o takiej powierzchni, która faktycznie będzie dla nas wystarczająca? Zaoszczędzić można również na projekcie. Mniej kosztuje skorzystanie z szablonu i dostosowanie go do naszych potrzeb. Projekty indywidualne mogą być kilkukrotnie droższe. Koszt budowy zwiększa również podpiwniczenie, ponieważ trzeba je ocieplić, zabezpieczyć przez zalaniem wilgocią itp. Jeśli więc nie potrzebujemy dodatkowej kondygnacji, warto z niej zrezygnować i zmniejszyć koszty związane z budową.