Jak uszczelnić okna? 5 sposobów

uszczelnianie okien - sposoby

Niezależnie od tego jakie mamy w domu okna, plastikowe czy drewniane, powinniśmy dbać o okienną stolarkę, poświęcić jej uwagę zwłaszcza przed sezonem zimowym. Dlaczego warto uszczelniać okna i jak to zrobić?

Dlaczego warto uszczelniać okna?

Kiedy za oknem nostalgiczna, jesienna aura często zaczynamy odczuwać w naszych domach i mieszkaniach zimne podmuchy wiatru, kilka tygodni później mroźne powietrze dostaje się do pomieszczeń. Nieszczelne okna, drzwi balkonowe są przyczyną ogromnych strat energii cieplnej, przez przepuszczające ramy możemy tracić nawet 30% ciepła, co przekłada się na zwiększenie rachunków w sezonie grzewczym.

Błędne jest również przekonanie, że nieszczelne okna zapewniają właściwą wentylację pomieszczeń, ponieważ temu służą specjalne systemy. Nieszczelna stolarka wpływa jedynie na wychłodzenie mieszkania. Co zrobić, aby uszczelnić okna?

Regulacja okien na zimę

Nieznaczna przepuszczalność powietrza przez okna lub duże przeciągi mogą być spowodowane brakiem systematycznej regulacji okuć. Nawet jeżeli stolarka okienna została wykonana zgodnie z zasadami sztuki i montaż okien przebiegł prawidłowo nie możemy zapominać o regulacji okien.

Okucia podczas użytkowania nieco się wypaczają, codzienne otwieranie i zamykanie okien powoduje, że przestają właściwie przylegać do ramy. Również zmiany temperatur wpływają na minimalne odkształcenia, dlatego wskazana jest, przede wszystkim regulacja okien PCV starego typu. Nowe okna zazwyczaj są już wyposażone w rolki ryglujące, które umożliwiają docisnąć skrzydło do ramy.

Uszczelnianie okien taśmami i foliami

Uszczelnianie okien taśmami i foliami jest specjalistyczną formą zabezpieczenia przed przenikaniem zimna. Profesjonalne taśmy i folie możemy zakupić w sklepach z asortymentem do drzwi i okien. Możemy wybierać:

  • samoprzylepne taśmy wykonane z pianki poliuretanowej,
  • taśmy butylokauczukowe,
  • folie paroprzepuszczalne,
  • folie paroszczelne.

Uszczelnianie okien uszczelkami

Uszczelki to tradycyjny, najprostszy i najtańszy sposób zabezpieczenia okien, mogą służyć nawet przez kilka lat. Na rynku znajdziemy popularne uszczelki na bazie pianki poliuretanowej, uszczelki PCV, czy uszczelki silikonowe. Rozmiar uszczelki należy skrupulatnie dopasować do skrzydeł okiennych i ram, tak by okno swobodnie mogło się otwierać i zamykać, przed montażem trzeba dokładnie wyczyścić ościeżnice z kurzu i brudu.

Uszczelnianie okien silikonem

Silikony idealnie nadają się do drobnych nieszczelności i usterek okiennych. Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie silikony nadają się do okien PCV, dlatego przed zakupem dobrze przeczytać etykietę produktu lub zasięgnąć porady sprzedawcy. Dobrym rozwiązaniem są silikony neutralne i silikony akrylowe, taką samą funkcję spełniają również uszczelniacze butelynowe, które mają lepszą przyczepność.

Listwy uszczelniające okna

Zastosowanie listew uszczelniających do stolarki okiennej gwarantuje hermetyczność i brak przewiewów. Listwy montowane są na zewnątrz lub wewnątrz, na granicy pomiędzy ościeżnicą okienną a tynkiem, dobrze przylegające listwy zapobiegają powstawaniu ponownych szczelin.