Ulice to elementy infrastruktury, bez których funkcjonowanie byłoby niemożliwe. Bardzo trudno wyobrazić nam sobie poruszanie się bez dróg, przejść dla pieszych czy drogowego oświetlenia. Wraz z rozwojem technologii projektanci oraz wykonawcy ulic decydują się na wykorzystanie coraz to nowoczesnych rozwiązań, które pozwalają na zachowanie maksymalnego bezpieczeństwa przy jednoczesnym zadbaniu o środowisko.
- Oświetlenie
- Poprawa jakości dróg
- Wzrost bezpieczeństwa
- Ułatwienia w poruszaniu się samochodem
- Usprawnienia dla rowerzystów
- Aktywne przejścia dla pieszych
Oświetlenie
Na przestrzeni ostaniach lat oświetlenie uliczne uległo znacznej zmianie. Wielu z nas może pamiętać lampy uliczne dające żółte lub pomarańczowe światło. Było ono uważane za najbardziej bezpieczne. Wraz z postępem technologicznym oraz wnikliwymi badaniami dowiedziono, że dużo lepszym rozwiązaniem będzie światło białe. Ponadto coraz więcej miast wykorzystuje technologię LED do oświetlania ulic. Umożliwia ona optymalne oświetlenie ulic przy jednoczesnej redukcji kosztów. Ponadto latarnie mają nowoczesny wygląd, dzięki temu nie pełnią jedynie funkcji użytkowych, ale i dekoracyjne. To jednak nie wszystko, jeżeli chodzi o nowoczesne oświetlenie ulic. Rozwiązaniem godnym uwagi jest inteligentne oświetlenie. Pozwala na zapewnienie maksymalnego bezpieczeństwa, a także zmniejszanie nakładów finansowych. Oświetleniem ulicznym można sterować (sprawdź technologię aiut.com), zmieniając natężenie światła, ustalając czas załączenia lamp oraz intensywność ich pracy w określonych porach. Z latarniami można komunikować się za pomocą technologii Bluetooth.
Poprawa jakości dróg
Poprawa jakości dróg wpływa znacząco na poruszanie się. Z tego powodu prowadzi się badania pozwalające na wzrost wytrzymałości oraz nośności ulic. W Polsce stosuje się tzw. gumowy asfalt. To substancja będąca mieszaniną tradycyjnego asfaltu z miałem gumowym pochodzącym ze zużytych opon. Dzięki dodatkowi gumy, opony mają lepszą przyczepność oraz skrócona została droga hamowania. Ponadto asfalt jest bardziej odporny na uszkodzenia mechaniczne niż klasyczny asfalt. Specjaliści podkreślają także, że to bardzo proekologiczne rozwianie dające możliwość utylizacji i ponownego wykorzystania starych opom. Coraz większą popularnością cieszą się bezpoślizgowe nawierzchnie, a także podgrzewanie jezdni mające na celu usuniecie z drogi lodu oraz śniegu. Za godne uwagi rozwiązanie można uznać nawierzchnie absorbujące hałas. Wykorzystywane mogą być na drogach wewnętrznych na osiedlach w celu zwiększenia komfortu mieszkańców.
Wzrost bezpieczeństwa
Wzrost bezpieczeństwa na drogach jest jedną z istotniejszych kwestii, na których muszą skupić się projektanci dróg. W tym celu wprowadzono kilka rozwiązań, dzięki którym możliwe jest niegroźne poruszanie się po ulicach. Wśród nich wyróżniamy:
- zastąpienie betonowych slupów oświetleniowych aluminiowymi oraz zabezpieczenia niepozwalające na porażenie prądem po ich uszkodzeniu,
- poprawa widoczności znaków,
- bezpieczne lewoskręty,
- likwidacja pasów awaryjnych,
- skrzyżowania bezkolizyjne,
- drogi o układzie 2+1 – droga naprzemiennie przechodząca z dwóch pasów w jeden ułatwiająca wyprzedzanie.
Ułatwienia w poruszaniu się samochodem
Stosowanie nowoczesnych rozwiązań przy projektowaniu i budowaniu nowoczesnych ulic nie ogranicza się jedynie do kwestii oświetlenia i bezpieczeństwa. Duży nacisk kładzie się na usprawnienia dla kierowców. Systemami, które mają na celu poprawę płynności jazdy oraz ułatwienie korzystania z miejskiej infrastruktury są: czujniki na miejscach postojowych określające ilość wolnych miejsc na parkingach oraz tablice informujące o aktualnych warunkach na drodze.
Usprawnienia dla rowerzystów
Bezpieczeństwo kierowców nie jest jedynym z zadań, nad którymi pochylić się muszą projektanci nowoczesnych ulic. Muszą także zwrócić uwagę na potrzeby rowerzystów. To jedna z szybciej rozstrajających się na przestrzeni ostatnich lat grupa użytkowników dróg. Coraz częściej przy ulicach powstają specjalnie wydzielone ścieżki rowerowe. Dodatkowo powstają tzw. śluzy rowerowe, będące miejscami przed światłami przeznaczonymi dla rowerzystów. Światła zmieniają się tam kilka sekund szybciej niż dla kierowców, dlatego możliwe jest bezpieczne wykonanie skrętu lub zawracania.
Aktywne przejścia dla pieszych
Ostatnią z grup użytkowników dróg, dla których nowoczesne ulice stanowią nie lada ułatwienie, są piesi. Coraz częściej możemy zauważyć aktywne przejścia dla pieszych, które dzięki pulsującemu oświetleniu poziomemu oraz pionowemu ostrzegają kierowców przed pieszym. Jest ono uruchamiane w momencie zbliżania się pieszego do przejścia. Tego typu rozwiązanie posiada dużo lepsza widoczność w porównaniu z klasycznymi „zebrami”, zwłaszcza w ciemności oraz podczas trudnych warunków atmosferycznych.
Ja to mam ostatnio wrażenie, że faktycznie jest coraz lepiej. Kiedyś było znacznie gorzej. Dzisiaj są ułatwienia dla wszystkich uczestników ruchu drogowego.