Na jakiej wysokości powiesić telewizor? Montaż TV na ścianie

Telewizor wiszący na ścianie

Telewizor to teraz centrum niemal każdego mieszkania i domu. Zazwyczaj znajduje on miejsce na ścianie w salonie. Trzeba jednak wiedzieć, na jakiej wysokości go zamontować i w jakiej powinien znajdować się odległości od kanapy, na której będą siedzieć osoby oglądające ulubione filmy i seriale. Jak więc zamontować telewizor na ścianie?

Na jakiej wysokości telewizor w salonie?

Kwestia wysokości telewizora dla wielu osób pozostaje sporna. Jest to bowiem w znacznej mierze uzależnione od potrzeb użytkowników, ich wzrostu, wielkości pomieszczenia itp. Nie ma uniwersalnej wysokości, na jakiej powinien zawisnąć odbiornik, ale wiadomo, że najlepiej, jeśli środek ekranu znajdzie się na wysokości oczu oglądających. Oznacza to, że przeważnie jest to nieco powyżej 1 m od podłogi. Jeśli telewizor zostanie zawieszony zbyt wysoko, wówczas użytkownicy będą męczyli się oglądając telewizję i podnosząc wysoko głowę. Szybko taką niekomfortową pozycję odczuje nasz kręgosłup.

Telewizor na niskiej wysokości również niekorzystnie odbije się na naszej wygodzie, ale i zdrowiu. Spoglądanie na obraz z pochyloną głową nie będzie dobre ani dla naszego kręgosłupa, ani dla oczu. Jeśli jednak odbiornik ma być powieszony w wielkim salonie, wówczas na wysokość może się zwiększyć, ponieważ większa może być również odległość od telewizora. Wówczas po zawieszeniu dolna krawędź odbiornika powinna znajdować się na wysokości dolnej krawędzi urządzenia.

Na jakiej wysokości telewizor w sypialni?

Montując telewizor na ścianie w sypialni, wysokość będzie znacznie większa. Oglądać telewizję będziemy bowiem w pozycji leżącej, która rządzi się swoimi prawami. Najważniejsze to pamiętać o zasadzie złotego środka. Leżąc, musimy mieć przyjętą naturalną pozycję, która umożliwi patrzenie na środek ekranu. W sypialni będzie więc to wysokość ok. 1,8 m od podłogi.

Odległość od telewizora – jaka powinna być?

Nie tylko wysokość zawieszonego odbiornika jest istotna. Znaczenie ma również odległość użytkowników od telewizora. Przyjmuje się zasadę, że odległość powinna wynosić 3-krotność przekątnej telewizora, co czasami trudno zastosować, gdy decydujemy się na coraz większe odbiorniki. Przykładowo mając urządzenie o przekątnej 26 – 29 cali, odpowiednia odległość wynosi ok. 3 – 3,5 m, natomiast dla odbiorników 32 – 50 cali zwiększa się ona od 3,5 do 5 m.

Jaki uchwyt do telewizora?

Decydując się na montaż telewizora na ścianie, należy wybrać odpowiedni uchwyt. Podzielić można je na dwa rodzaje: uchwyty stałe i uchwyty ruchome. Większą popularnością cieszą się te pierwsze akcesoria. Mają one jednak jeden minus. Po zawieszeniu odbiornika na uchwycie stałym nie mamy już możliwości regulowania urządzenia. Natomiast wybierając uchwyt ruchomy, otrzymujemy szansę regulowania kątów nachylenia w pionie i w poziomie. Dzięki temu można lepiej dopasować telewizor do użytkowników, by oglądanie telewizji było prawdziwą przyjemnością, bez obciążania kręgosłupa i oczu.