Gdzie wyrzucać odpady budowlane? Koszty odbioru worków big-bag, kiedy bezpłatnie?

Kosze na śmieci

Największą bolączką budowy i remontu jest przede wszystkim bałagan, jaki one robią. Pozostaje najczęściej całe mnóstwo różnych odpadów typu gruz, stare sprzęty czy urządzenia, które trzeba potem wyrzucić. Jak i gdzie to zrobić? Jak wyglądają koszty wywozu odpadów budowlanych?

Gdzie wyrzucać odpady budowlane?

Budowanie czy remontowanie zawsze wiąże się ze zgromadzeniem pewnej ilości śmieci, które potem trzeba wyrzucić. Co jednak ważne, nie można tego zrobić ot tak po prostu, wynosząc wszystko na pobliski śmietnik, nie mówiąc już o tym, by zacząć je gromadzić na dzikim wysypisku. Przepisy dość konkretnie określają, jak i gdzie powinno się takie rzeczy wyrzucać i są od tego zarówno specjalne kontenery i worki, jak i punkty zbiórek. Tak więc budując lub remontując dom czy mieszkanie, można specjalnie zamówić kontener, albo worek big bag. Często takie oferty można znaleźć w wielu firmach, które zajmują się odbiorem i gromadzeniem odpadów budowlanych. Pewnym rozwiązaniem jest także samodzielne zawiezienie odpadów do punktu PSZOK (Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych), które są dostępne w każdej gminie. Zdarza się też, że niektóre miasta oferują raz do roku darmowy wywóz odpadów budowlanych.

Ile kosztuje wynajęcie kontenera na odpady?

Jednym z częściej wybieranych rozwiązań, jest zamówienie specjalnych kontenerów na odpady kłopotliwe, gdzie można umieścić gruz, a także wiele innych śmieci typu styropian, stare meble, panele, ramy okienne itp. Oferty kontenerów ma wiele firm zajmujących się odbiorem i gromadzeniem śmieci, a cena będzie tutaj zależała od dwóch czynników – wielkości pojemnika oraz rodzaju opadów. Te na sam gruz są tańsze niż w przypadku odpadów zmieszanych. Wynajem może więc kosztować od 100 zł w górę. Takie pojemniki są udostępniane najwyżej na kilka dni, przywozi je firma i po określonym czasie je odbiera wraz z zawartością. Cena odbioru oczywiście będzie uzależniona od danej firmy i lokalizacji.

Jakie są koszty worków na gruz big bag?

Worki big bag to jeden z najpopularniejszych sposobów na gromadzenie i wywóz gruzu, który często pozostaje po remoncie czy pracach budowlanych. Mogą one występować w różnych wielkościach, co rzecz jasna będzie miało wpływ na cenę takiego wynajmu. Najczęściej kosztuje to od ok. 60 zł w górę. Jest to więc tańsze rozwiązanie niż kontener, choć rzecz jasna rodzaj odpadów oraz wielkość worka, a także lokalizacja i firma będą miały tutaj niemałe znaczenie.

Kiedy odbiór odpadów może być darmowy?

Wynajmując kontener czy worek big bag, trzeba liczyć się z kosztami wynajmu i wywozu, który zależny jest od wielkości, rodzaju odpadów, czasu wynajmu, a także samej firmy i jej cennika. Jeżeli nie chce się płacić lub zamierza się ograniczyć koszty, ma się tak naprawdę do wyboru tylko dwie opcje.

Po pierwsze w każdej gminie znajduje się punkt PSZOK, gdzie można osobiście zawieźć posegregowane odpady. Przyjmą je tam bez większego problemu i żadnych dodatkowych opłat. Minusem jest to, że należy zrobić to właśnie osobiście, czyli zebrać odpady, posegregować je, zapakować i zawieźć, co jest czasochłonne i często mało wygodne. Co więcej, czasem, ale nie zawsze i nie wszędzie, konieczne może być uiszczenie odpowiedniej opłaty za ich składowanie.

Druga opcja dotyczy gmin, a konkretnie tego, że udostępniają one możliwość darmowego odbioru odpadów, jeżeli wcześniej się o tym powiadomić. Taka usługa dostępna jest jednak tylko raz w roku i konieczne jest skontaktowanie się z przedsiębiorstwem komunalnym, które obsługuje nasz rejon. Należy jednak pamiętać, że nie zawsze ta opcja jest dostępna i niestety zdecydowanie częściej należy szukać innych rozwiązań.