Fotowoltaika to standard czy jeszcze nowość w nowym budownictwie?

Panele słoneczne

Choć o pozyskiwaniu ekologicznego prądu ze słońca mowa jest już od dawna, dla niektórych wciąż jest to nowość. Na czym polega instalacja fotowoltaiczna? Jaki jest jej koszt i czy to się opłaca? Sprawdzamy.

Instalacja fotowoltaiczna w domu

Instalacja fotowoltaiczna umożliwia przetwarzanie energii słonecznej w prąd, dlatego tak często używa się określenia prąd ze słońca. To ekologiczne i, jak się za chwilę przekonasz, ekonomiczne rozwiązanie, które nie wytwarza szkodliwych substancji, a na dodatek wykorzystuje odnawialne, niewyczerpalne źródła energii.

Instalacja fotowoltaiczna wymaga specjalistycznej firmy w montażu i doradztwie, która oceni, czy w twoim przypadku faktycznie się to opłaca i jak rozbudowana musi być instalacja, aby spełniała swoje zadanie. Jeśli ilość paneli zostanie dopasowana do realnego zużycia prądu w gospodarstwie, możliwe będzie całkowite uniezależnienie się od cen energii elektrycznej (a przypomnimy jedynie, że te z roku na rok stają się coraz wyższe i nic nie wskazuje na to, aby miało się to zmienić).

Prąd pozyskiwany ze słońca jest też uniwersalny, co oznacza, że może być wykorzystywany do dowolnych celów, zasilać wszystkie sprzęty znajdujące się w domu.

Jakie są zalety domowej elektrowni słonecznej? Niskie koszty eksploatacji oraz oszczędność na rachunkach. Jak już podkreślaliśmy, to rozwiązanie ekologiczne, które przyczynia się do ograniczenia emisji szkodliwych substancji do atmosfery. A czy ma jakieś wady?

Niestety tak. Po pierwsze, wbrew ogólnemu przekonaniu, wielkość instalacji fotowoltaicznej nie powinna zależeć od liczby mieszkańców, lecz od dotychczasowych rachunków za prąd, czyli od realnego zużycia. Dlatego projekt oraz wycenę powinna przeprowadzić profesjonalna firma, która dopasuje optymalne rozwiązania.

Drugą kwestią jest wysoki koszt inwestycji. Jest on jednorazowy, aczkolwiek nie każdego na to stać. Choć są rozwiązania, które mogą to umożliwić.

Jaki jest koszt instalacji fotowoltaicznej?

Od razu mamy złą wiadomość – nie podamy konkretnych cen instalacji fotowoltaicznych, ponieważ zależą one od zapotrzebowania budynku i co za tym idzie, ilości paneli słonecznych. Ważny jest także sposób instalacji fotowoltaiki, zapewniający jej najwyższą efektywność – zaleca się, aby panele umieszczać na południowym dachu pod kątem ok. 35 stopni. Wszelkie załamania, a także drzewa i słupy generujące cień, będą wydłużać okres zwrotu inwestycji.

A ile on wynosi? Ok. 6-8 lat. Możesz jednak starać się o dofinansowanie, które umożliwi realizację projektu. I jest aż kilka programów, które ci w tym pomogą.

To m.in. 19% ulga podatkowa na instalację fotowoltaiczną, ogólnopolski program „Mój prąd”, dzięki któremu możesz zdobyć do 5 000 zł na zakup i montaż paneli słonecznych, a także program „Czyste powietrze”.

Co ciekawe, w uzyskaniu dofinansowania często pomagają firmy zajmujące się sprzedażą oraz montażem fotowoltaiki.

Fotowoltaika – już standard, czy jeszcze nowość?

Jeszcze kilka lat temu koszt instalacji fotowoltaicznej był na tyle wysoki, że niewiele osób mogło sobie na to pozwolić. Obecnie ceny są korzystniejsza, a i możliwość uzyskania dofinansowania wszystko zmienia. Dlatego fotowoltaika powoli staje się standardem w nowoczesnym budownictwie.

Decydują się na to zarówno osoby prywatne, jak i firmy. Panele słoneczne często montowane są też na budynkach już istniejących, wybudowanych kilka, kilkanaście lat temu. Choć wymagana jest wtedy modernizacja instalacji elektrycznej w domu, i tak przedsięwzięcie to uznawane jest za opłacalne. To sprawia, że o fotowoltaice coraz częściej mówi się jako o standardzie w budownictwie.