Fundamenty to podstawa przy budowaniu domu czy innych budynków. Najczęściej posadowienie wykonywane jest z cegieł, betonu, żelbetu czy drewna. Istnieje kilka rodzajów fundamentów, wśród nich znajdują się płyty. Kiedy znajdą one zastosowanie? Jaka powinna być grubość płyt fundamentowych i jak je wykonać?
Płyta fundamentowa – co to jest?
Płyta fundamentowa to rodzaj posadowienia bezpośredniego. Oznacza to, że od razu przekazuje obciążenie na grunt. Oprócz płyty fundamentowej, do takich bezpośrednich fundamentów zalicza się także ławy fundamentowe, stopy, ruszty, skrzynie i bloki.
Płyta fundamentowa – kiedy jest stosowana?
Płyta fundamentowa to alternatywa dla tradycyjnych posadowień. Znajduje ona zastosowanie w kilku przypadkach. Najczęściej płytę fundamentową wykonuje się tam, gdzie są trudne warunki. Za takie uznaje się niejednorodny grunt (np. piasek), wysoki poziom wód gruntowych, tereny po zamkniętych kopalniach, zalewanie działki.
Ponadto są przypadki, kiedy płyta fundamentowa jest po prostu lepszym rozwiązaniem od tradycyjnego posadowienia. Dzieje się tak wtedy, kiedy budynek ma skomplikowany kształt i nie przypomina kwadratu lub kiedy jest mocno rozczłonkowany.
Płyta fundamentowa znajduje również zastosowanie wtedy, kiedy jest mało czasu na wykonanie prac ziemnych. Wykonanie płyt fundamentowych jest szybsze niż budowanie tradycyjnych posadowień.
Jak wykonać płytę fundamentową?
Aby wykonać płytę fundamentową, nie są konieczne głębokie wykopy. Przeważnie takie posadowienia wykonuje się na głębokości między 50 a 140 cm. Grubość płyty fundamentowej uzależniona jest od tego, jaki budynek ma na niej stanąć. Dla budynku jednorodzinnego ta grubość wynosi od 18 do 30 cm.
Następnie konieczne jest wykonanie podkładu z betonu i zbrojenia. Ostatnim etapem jest zabetonowanie całości. Płytę fundamentową można jeszcze ocieplić, np. przez zastosowanie warstwy izolacyjnej na płycie. Najczęściej wykorzystuje się do tego styropian.
Zalety i wady płyt fundamentowych
Płyty fundamentowe mają szereg zalet i wad. Wśród korzyści wynikających z wybrania takiego rodzaju posadowienia wymienia się głównie skrócenie czasu budowy. Płyty fundamentowe wykonuje się szybciej niż tradycyjne posadowienia. To z kolei może przełożyć się na realne oszczędności, ale i szybsze oddanie budynku do użytku.
Zaletą płyty fundamentowej jest rozłożenie ciężaru na większą powierzchnię niż ma to miejsce w tradycyjnych fundamentach. Z tego powodu znajduje ona zastosowanie na tzw. trudnych gruntach, które np. mają słabą nośność. Płyta fundamentowa to również mniejsze koszty w porównaniu do tradycyjnych posadowień, pod warunkiem, że budowa dotyczy gruntów niewysadzinowych.
Jak każde rozwiązanie, to również ma swoje wady. Decydując się na płytę fundamentową, należy liczyć się z tym, że już na etapie projektowania trzeba będzie zaplanować, gdzie będą przyłącza. Oprócz tego konieczne jest zastosowanie betonu z wytwórni, nie takiego wykonanego metodą gospodarczą. Minusem jest też to, że po zakończeniu budowy nie ma już możliwości dobudowania piwnicy.
nowe komentarze