Maszyny budowlane, które mogą być potrzebne przy budowie domu i aranżacji ogrodu

koparka przy pracy

Budujesz dom? Aranżujesz ogród? Na pewno przyda ci się wsparcie odpowiedniego sprzętu. Zobacz, jakie maszyny budowlane mogą być przy tym pomocne.

Koparka i ładowarka

Jedną z najistotniejszych kwestii jest wybór maszyny do wykonywania robót ziemnych. Jeśli chodzi o koparki, to mogą one pracować w cyklu przerywanym lub ciągłym. Koparki pracujące w trybie przerywanym, gdzie kolejne etapy pracy przeplatane są etapami pomocniczymi, mają jedno naczynie urabiające. Co innego koparki pracujące w trybie ciągłym – one mają kilka naczyń urabiających, a kolejne etapy pracy następują po sobie bez przerw. Koparki dzielimy też na przedsiębierne, chwytakowe i zbierakowe.

Alternatywą dla koparki jest ładowarka, wykorzystywana do wybierania gruntu, załadunku i przewozu urobku na nieduże odległości, a także do przenoszenia materiałów budowlanych. Dostępne są modele kołowe i gąsienicowe, a także takie z dodatkowym osprzętem takim jak łyżka z zębami. Miniładowarkę o małej masie warto wykorzystać na delikatnym gruncie i w miejscach trudno dostępnych – nie niszczy ona podłoża, bo nie wywiera dużego nacisku na osie.

Jeśli nie wiemy, czy zdecydować się na koparkę czy ładowarkę, możemy połączyć zalety obu tych maszyn i wybrać koparkoładowarkę. Można nią wykonywać wykopy, wybierać grunt i urabiać teren. W zależności od zapotrzebowania, można wyposażyć ją w dowolny osprzęt, na przykład łyżkę do skarpowania, widły paletowe, odpowiednie do przenoszenia ciężkich materiałów, albo wielofunkcyjną łyżkę wyposażoną w widły lub ostrza.

Wywrotka

Samochód samowyładowczy przyda się przy każdej budowie. Pozwala na wywóz ziemi i gruzu oraz dostarczanie potrzebnych materiałów. Dotyczy to nie tylko budowy, ale też aranżacji ogrodu, do którego wywrotka może nawieźć ziemię lepszej jakości. Do drobniejszych prac można skorzystać z samochodów o mniejszych gabarytach, ale przy budowie domu przyda się wywrotka dużych rozmiarów, trzyosiowa, o ładowności kilkunastu ton. To pozwoli zaoszczędzić na ilości kursów.

Walec

Zadaniem tej maszyny jest zagęszczanie gruntów podczas robót ziemnych i przygotowywanie ich do następnych etapów prac. Jeżeli zależy nam na uzyskaniu gładkiej i równej powierzchni, natomiast niekoniecznie na dużej głębokości zagęszczenia, dobrym wyborem będzie walec statyczny. Do prac różnego rodzaju dobrze nadaje się walec wibracyjny, który jest lekki, a więc i wygodny w obsłudze, ale przy tym ma dużą efektywność zagęszczania.

Zagęszczarka

Zagęszczarka pozwala ubić każdy rodzaj gruntu, a także beton, by uzyskać idealnie gładką powierzchnię. Dzieje się to w wyniku procesu wibrowania. Najważniejszy element takiej maszyny to metalowa płyta, która jest napędzana za pomocą elektrycznego lub spalinowego silnika. Odbija się ona od podłoża i właśnie w ten sposób je zagęszcza.

Betoniarka

Betoniarka jest maszyną niezbędną na każdej budowie, ponieważ to z jej pomocą tworzy się beton i zaprawę. Klasycznie używa się betoniarek bębnowych. Ich pojemność to 80-200 litrów, nie są więc duże, co ułatwia ich transport. Przy budowlach zakrojonych na większa skalę przydają się już jednak betoniarki kielichowe o pojemności nawet do 3000 litrów, ponieważ pozwalają wykonać dużą ilość zaprawy w krótkim czasie. Trzeba mieć jednak na uwadze, że takie maszyny pobierają sporo energii.

Winda dekarska

Winda dekarska czyli wciągarka pochyła jest maszyną, która ułatwia i przyśpiesza transportowanie na dach budynku rozmaitych materiałów, a przy tym zwiększa bezpieczeństwo pracy. Windy dekarskie mogą być elektryczne albo spalinowe – te drugie są mobilne i posiadają podwozie kołowe.

Podnośnik

Na budowie przyda się też podnośnik koszowy. Może on być wykorzystany w roli drabiny lub rusztowania. Zapewnia dużą swobodę, ponieważ można go podnieść do określonej wysokości, najlepiej dostosowanej do naszych potrzeb. Podnośnik zapewnia wszędzie łatwy dostęp, również w przypadku miejsc, do których bez niego trudno byłoby się dostać. Pozwala też zaoszczędzić czas na transport materiałów w trudno dostępne miejsca.