Meble kuchenne gotowe czy na wymiar? Jak zaprojektować kuchnię?

Aranżacja kuchni

Przy wyborze mebli kuchennych podstawą powinna być praktyczność. To sprawia, że zaprojektowanie wnętrza takiego pomieszczenia może sprawić niemały kłopot, zwłaszcza gdy pomieszczenie jest nietypowe. Wówczas pojawia się pytanie o to, jakie meble kuchenne powinno się wybrać – gotowe czy na wymiar? Co będzie lepsze? Jakie są zalety i wady tych rozwiązań?

Jakie meble kuchenne wybrać – gotowe czy na wymiar?

Takie pytanie może zadawać sobie każdy, kto stoi przed zadaniem urządzenia przestrzeni kuchennej. Z oczywistych względów, pomieszczenie to pełni szczególną funkcję – to właśnie tu przygotowujemy posiłki, jemy, a także prowadzimy życie rodzinne i towarzyskie. Kuchnia to nie tylko jakaś tam przestrzeń do gotowania, to miejsce, gdzie często spędza się sporo czasu, a to sprawia, że powinna być urządzona nie tylko stylowo, ale i wygodnie z naciskiem na praktyczność. Przemieszczenia się po niej, korzystanie z urządzeń, sięganie po różne produkty i możliwość ich przechowywania ma duże znaczenie, dlatego dobór mebli powinien być przemyślany.

To czy wybierzemy meble kuchenne gotowe, czy na wymiar będzie zależało od kilku czynników: wielkości pomieszczenia, jego rozkładu, a także od naszych finansów. Warto się przyjrzeć bliżej temu zagadnieniu.

Meble gotowe – zalety i wady

Zdecydowana większość mebli gotowych ma podobne wymiary, które są standardem na rynku i niezależnie od wybranego sklepu, wszędzie wyglądać to będzie praktycznie tak samo. Są one uniwersalne i pozwalają na aranżacje kuchni prostych i niewielkich. Dużą zaletą jest też cena – meble gotowe są stosunkowo tanie, choć oczywiście będzie to zależało od ilości zakupionych modułów oraz materiału. Zaletą jest to, że możemy udać się do sklepu, wybrać meble, kupić je i po pary dniach od razu wstawić.

Minusem za to jest fakt, iż mają one ograniczenia względem możliwości aranżacyjnych. W pomieszczeniach niewymiarowych o nietypowej budowie mogą się nie sprawdzić, a ich zastosowanie ograniczy możliwość wykorzystania dostępnej przestrzeni lub w ogóle nie będzie można ich wstawić. Jesteśmy też zdani na wybrane zestawy i nie ma tu miejsca na dopasowanie ich na życzenie klienta.

Pomysł na aranżację kuchni

Meble na wymiar – zalety i wady

Rozwiązaniem dla pomieszczeń nietypowych są meble kuchenne robione na wymiar. W ten sposób możliwe jest dopasowanie wyposażenia względem każdego pomieszczenia i z wykorzystaniem dostępnej przestrzeni w sposób praktyczny. Sprawdzą się szczególnie w małych wnętrzach, takich o nietypowych kształtach, ale i tych dużych, w których chcemy ciekawe zagospodarować większą przestrzeń, a gotowe zestawy nas w tym ograniczają. W ten sposób oczywiście można stworzyć ciekawą i nietypową przestrzeń, zgodną z naszymi preferencjami.

Dużym minusem może być tutaj z kolei cena. Niestety meble kuchenne robione pod wymiar to często wyposażenie, które robi się od podstaw, z wykorzystaniem najróżniejszych materiałów, a robocizna też kosztuje. Dodatkowo trzeba się liczyć z tym, że wykonanie takiej kuchni potrwa dłużej, a czas oczekiwania na wykonanie mebli to czasem nawet 2 miesiące.

Jak zaprojektować kuchnię?

Pierwszym krokiem będzie określenie własnych potrzeb oraz możliwości finansowych. Należy zwrócić uwagę na pomieszczenie, jego wielkość i kształt oraz to, jakie ma możliwości i ewentualne ograniczenia. Będzie to determinowało czy wybierzemy meble gotowe, które łatwo się wstawi czy też lepszym rozwiązaniem będą meble na wymiar.

Taki projekt możemy wykonać samodzielnie, ale istnieje opcja wsparcia fachowego w salonach projektowania kuchni, gdzie specjaliści wszystko wymierzą, ocenią i na podstawie naszych wytycznych dopasują wszystkie elementy. Dzięki temu meble będą współgrać stylowo oraz zestawią się z pozostałym wyposażeniem. Wybór będzie zależał jednak od nas i od tego, czy chcemy zrobić to szybko i samodzielnie, czy wolniej i z pomocą.