Rodzaje rolet dzień noc. Jak dopasować do okien?

Rolety dające cień

Rolety dzień noc to nowoczesne, uniwersalne rozwiązanie pasujące do każdego wnętrza. Co więcej, można zamontować je w sposób bezinwazyjny, co sprawia, że są chętnie wybierane, zwłaszcza do mieszkań. A jak je dopasować do okien? Lepiej kupić gotowe, czy na wymiar?

Rolety dzień noc – charakterystyka, zalety

Rolety dzień noc są proste, minimalistyczne, lecz przy tym – ozdobne. Pasują zarówno do nowoczesnych, jak i klasycznych wnętrz, co sprawia, że są uniwersalne. Jednocześnie bardzo dobrze przyciemniają wnętrze, zapewniają intymność. Czym się charakteryzują?

Rolety dzień noc produkowane są z dwóch rodzajów tkanin – jedna jest przyciemniająca, druga ma natomiast formę siateczki, jest transparentna. Paski materiałów są układane naprzemiennie, co pozwala regulować ilość światła wpadającego do pomieszczenia. Przy czym nawet gdy są ułożone w pozycji „dzień”, nie pozwalają ciekawskim zajrzeć do środka. W przypadku rolet rzymskich, czy rolet plis, wiązałoby się to z odsłonięciem sporej części okien.

Pasują do każdego pomieszczenia, stanowią prostą, choć przykuwającą uwagę ozdobę okien. Niektórzy za ich wadę podają to, że rolety dzień noc mniej korzystnie wyglądają z zewnątrz, aczkolwiek zdania w tej kwestii są podzielone.

Jakie są jeszcze zalety takich rolet? Należą do bardzo trwałych, a dodatkowo w prosty sposób można je wyczyścić lub odkurzyć.

Rodzaje rolety dzień noc

Rolety dzień noc dzieli się ze względu na rodzaj montażu na bezinwazyjne, kasetowe oraz klasyczne.

Rolety dzień noc bezinwazyjne (np. ze sklepu lagusto.pl) są popularne, a ich montaż bardzo prosty, można wykonać go samodzielnie. Przy pomocy haczyków lub przyssawek przymocowuje się je do ramy okna. Gdy zajdzie taka konieczność, można je ściągnąć, nie niszcząc przy tym niczego. Dodatkowo posiadają żyłkę, która umożliwia utrzymanie rolety w jednej pozycji. Często można znaleźć je pod nazwą mini rolety dzień noc.

Klasyczne rolety działają w podobny sposób, różnica polega na tym, że są przykręcane do ściany lub ramy. To rzadko stosowane rozwiązanie, sprawdza się w przypadku dużych okien, gdy sama roleta jest ciężka.

Natomiast rolety dzień noc w kasecie mogą być mocowane w sposób inwazyjny lub bezinwazyjny. Podczas podnoszenia, materiał chowa się w specjalnej kasecie, a prowadnice sprawiają, że tkanina jest idealnie dopasowana, nie odchyla się. To jedno z najbardziej estetycznych rozwiązań.

Jak dopasować rolety dzień noc do okien?

Rolety dzień noc można zakupić gotowe lub na wymiar. My od razu polecamy tę drugą opcję, ponieważ jest bardziej praktyczna. Na realizację takiego zamówienia czeka się kilka dni, przy czym różnica w cenie jest minimalna.

Zamawiając roletę dzień noc na wymiar, należy podać dokładną szerokość i wysokość okien, mierzoną w milimetrach. Wiele sklepów umożliwia wybór typu montażu i prowadnic, strony sterowania, a także koloru osprzętu.

Zanim jednak dokonasz zakupu, zastanów się, jaki kolor rolet dzień noc będzie odpowiedni. W sklepach dostępne są tkaniny białe, beżowe, szare, grafitowe, a także w innych, mniej typowych kolorach, jak niebieski czy pomarańczowy. Kolorystykę dobierz do aranżacji, a także do tego, jak słoneczne jest twoje mieszkanie, dom. Jeśli do pokoju wpada dużo światła przez cały dzień jasna, biała roleta może niewystarczającą go przyciemnić, więc warto wziąć ten aspekt pod uwagę.