Ile kosztuje europaleta? Sposoby na wykorzystanie palet

ile kosztuje eropaleta

Od dłuższego czasu drewniane palety nie kojarzą się już jedynie z transportem i magazynowaniem towarów. Palety z drewna znajdują obecnie zastosowanie w aranżacji wnętrz i ogrodów, to ekonomiczna i ekologiczna koncepcja, przede wszystkim na meble. Ile kosztuje europaleta i jak możemy ją wykorzystać?

Sprawdzone sposoby na wykorzystanie palet

Palety z drewna, zwane są również europaletami, ponieważ to popularny na naszym kontynencie środek nośny wykorzystywany do przewożenia i składowania towarów. Proste, wykonane z drewna sosnowego służą do przemieszczania produktów z użyciem wózków widłowych.

Drewno to pożądany surowiec, jednak stosunkowo drogi, dlatego recykling starych drewnianych przedmiotów od lat zyskuje na popularności, a oszlifowane i pomalowane palety otrzymują nowe życie. Europalety to prosty sposób na wykorzystanie zużytych rzeczy, pozornie bezużyteczne mogą okazać się inspirującym pomysłem na wyposażenie domu i ogrodu. To również popularny element wzornictwa wykorzystywany w restauracjach, pubach i hotelach.

Pomysły na wykorzystanie europalet zależą jedynie od naszej wyobraźni i inwencji twórczej. To idealna koncepcja, przede wszystkim na meble, które rewelacyjnie prezentują się w domu i w ogrodzie. Z palet możemy też budować ogrodzenia, to idealny składnik budowlany piaskownicy, możemy je też wykorzystać na efektowne lampy oraz doniczki.

Kilka pomysłów na meble z europalet

Proste i ekologiczne meble współgrają z praktycznie każdą aranżacją, wystarczy jedynie odrobina kreatywności oraz kilka narzędzi i kolorów, aby stworzyć oryginalne wnętrze.

Europalety to sprawdzony pomysł na łóżko, elegancką kanapę, stolik kawowy, wygodny fotel, czy unikalną szafkę. Meble z drewnianych palet to od wielu lat nieodłączny element wyposażenia mieszkań urządzonych w stylu skandynawskim, minimalistycznym, europalety idealnie sprawdzają się też w przestrzeniach lofotowych o surowym klimacie. Z drewnianych palet można wykonać też regał na książki, biurko do pracy, to praktyczny pomysł na wieszak w przedpokoju, czy schowek na rowery.

Ile kosztuje europaleta?

Palety euro występują w określonych wymiarach, różnią się też grubością desek. Planując nowy mebel wykonany na bazie drewnianej palety warto znać wymiary, w których możemy palety zakupić, w ten sposób łatwiej je dopasować pod konkretny projekt. Europalety w standardowej wersji EUR1 mają wymiary 800 x 1200 x 144 mm. Palety EUR2 występują w wymiarach 1200 x 1000 x 144 mm, palety EUR3 – 1000 x 1200 144 mm.

Nowe europalety są sporo droższe od palet używanych. Cena nowej europalety waha się pomiędzy 30 zł a 40 zł. Uszkodzone drewniane palety lub takie, które noszą widoczne ślady zużycia możemy nabyć za mniej więcej połowę tej ceny. Używana europaleta w skupie to wydatek w granicach od 17 zł do 20 zł. Możemy również spróbować zakupić palety drewniane na budowie, jednak należy się liczyć z tym, że mogą być mocno wyeksploatowane, czasem wręcz zniszczone.