Fotowoltaika – czy się opłaca? Ile kosztują panele fotowoltaiczne?

Fotowoltaika

W Polsce coraz większym zainteresowaniem cieszy się temat odnawialnych źródeł energii. Jednym z popularnych rozwiązań jest fotowoltaika. Co to jest i kiedy montaż systemów fotowoltaicznych się opłaca? Odpowiadamy.

Fotowoltaika – co warto wiedzieć?

Panele fotowoltaiczne (fotowoltaika) zamieniają energię promieniowania słonecznego w energię elektryczną. System przyłącza się do instalacji elektrycznej domu, budynku, stając się tym samym źródłem energii. W zależności od rodzaju fotowoltaiki wytworzoną energię można wykorzystywać na bieżąco lub magazynować.

Panele fotowoltaiczne są bezobsługowe, a dostarczany przez nie prąd – darmowy. Trzeba jednak liczyć się z kosztami zakupu i montażu całego systemu, dlatego za chwilę zastanowimy się nad jego opłacalnością.

Panele różnią się między sobą mocą maksymalną, maksymalnym napięciem systemu, maksymalnym napięciem mocy, współczynnikiem wypełnienia, temperaturą pracy oraz wagą. Jak, że zagadnienia z tym związane są skomplikowane, przed wybraniem konkretnej technologii warto skonsultować się ze specjalistami.

A co warto jeszcze wiedzieć? Że fotowoltaika działa nie tylko w słoneczne dni. Energia jest produkowana nawet wtedy, gdy jest pochmurno, wykorzystuje się wtedy promienie rozproszone. W polskich warunkach systemy te są najbardziej efektywne, gdy panele zwrócone są w kierunku południowym.

Czy zakup paneli fotowoltaicznych się opłaca?

A czy zainwestowanie w fotowoltaikę jest opłacalne? Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że na początku konieczne będzie poniesienie wysokich kosztów. Średnio systemy te kosztują ok. 20-40 tys. zł. Ich cena zależy też od tego, czy decydujesz się na magazynowanie prądu, czy nie. Często to się jednak opłaca.

Panele PV są bezobsługowe, zwykle mają gwarancję na 20-25 lat. A więc w tym czasie wytworzenie prądu nie będzie Cię nic kosztować. Cena tego rozwiązania z roku na rok maleje, można też wnioskować o dopłaty. Średnie wyliczenia wskazują, że inwestycja ta powinna się zwrócić po ok. 10 latach.

Przy czym ważne jest, aby dopasować ilość paneli do swoich potrzeb i… zapotrzebowania. Nie opłaca się montaż zbyt dużej instalacji, ponieważ nadwyżki prądu przepadną. Chociaż istnieje możliwość ich sprzedaży, w praktyce właścicieli domów jednorodzinnych to nie dotyczy.

Kiedy nie inwestować w fotowoltaikę?

Ze względu na to, że sam zakup i montaż paneli PV jest kosztowny, trzeba dobrze zastanowić się, czy w Twoim przypadku nie istnieją żadne przeciwwskazania do tego. Jakie? Np. planowana wymiana dachu – wtedy warto się wstrzymać z inwestycją.

Nie zawsze będzie to również opłacalne, gdy budynek zwieńczony jest dachem o nietypowym kształtem, który umożliwia instalację fotowoltaiki wyłącznie na stronie północnej. Wtedy poziom wytwarzanej energii będzie niski. Należy też zwrócić uwagę na to, jaki jest stopień zacienienia obszaru, na którym panele mają być montowane.

Na koniec trzeba pamiętać o tym, że fotowoltaika to inwestycja długoterminowa, która zwraca się dopiero po kilku latach. Jeśli zakładasz możliwość przeprowadzki, nawet za 5-7 lat, może się okazać, że poniesione koszty nie zwrócą się w całości.