Jak wybrać meble ogrodowe? Jaki materiał meblowy sprawdzi się najlepiej w ogrodzie?

Ogród

Wybór mebli ogrodowych jest wbrew pozorom często znacznie trudniejszy niż mebli do domu. Muszą być nie tylko funkcjonalne, estetyczne, ale także wytrzymałe i bezpieczne, a do tego spełniać jeszcze kilka innych cech. Na co zwracać uwagę? I co kupić – meble drewniane, rattanowe czy może plastikowe? Sprawdzamy.

Jak wybrać meble do ogrodu?

Czego potrzebujesz w ogrodzie? Na pewno stołu i krzeseł, a także parasola, który ochroni cię przed słońcem. Przydatne mogą być wygodne sofy i kanapy ogrodowe, a także estetyczne skrzynie do przechowywania.

Ich design jest bardzo ważny, ale to tylko jedna z wielu rzeczy, na które należy zwrócić uwagę. Dobrze, jeśli meble ogrodowe są stosunkowo lekkie, łatwo je przenosić. Lub przynajmniej nie potrzeba do tego co najmniej kilku osób. Obowiązkowo muszą być odporne na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych, nie tylko deszczu, ale też intensywnego słońca. Czasami, aby to osiągnąć, konieczna będzie regularna impregnacja, konserwacja, z czego trzeba zdawać sobie sprawę przed ich zakupem.

Powinny być łatwe w czyszczeniu – meble, które cały czas znajdują się na dworze, szybko się brudzą. Gdy docelowo mają być wystawiane na stałą ekspozycję słoneczną (np. leżanki), nie mogą się nagrzewać. I warto jeszcze zwrócić uwagę na to, czy można je składać. Jeśli tak, znacznie uprości się kwestia ich przechowywania zimą w garażu czy w pomieszczeniu gospodarczym.

No dobrze, a jak spełnić wszystkie te wymagania? Tak właściwie – nie da się. Wszystko zależy od tego, z jakiego materiału wybierzesz meble. Ale dobierając je dobrze do twoich potrzeb, na pewno będziesz z nich zadowolony. Meble ogrodowe z różnych materiałów możesz kupić online, np. na www.meblobranie.pl, tylko wcześniej sprawdź, czym się charakteryzuje każdy z ich rodzajów.

Drewniane meble ogrodowe

Zaczniemy od klasyki, czyli od mebli drewnianych. Dobrze się prezentują, dzięki temu, że są wykonane z naturalnych materiałów, doskonale wpisują się w estetykę ogrodu. Do tego drewno nie nagrzewa się aż tak mocno, jak inne materiały. Ale ma kilka wad. Zwykle takie meble tworzone są na żeliwnym lub stalowym stelażu, co zwiększa ich wagę. Dodatkowo konieczna jest ich stała impregnacja, a w okresie zimowym należy je magazynować wewnątrz budynku. Nie jest ci to straszne? W takim razie może to być wybór dla ciebie. Ale jeśli już czujesz się zniechęcony, to przejdź do kolejnego punktu.

Meble do ogrodu z rattanu lub technorattanu

Ciekawą alternatywą dla poprzedniej propozycji, są meble ogrodowe z rattanu lub technorattanu. Tu od razu trzeba wyjaśnić, że rattan to materiał naturalny, pozyskiwany z pnączy palm, natomiast technorattan jest tworzywem sztucznym, przyjaznym dla środowiska, który… doskonale imituje rattan.

W obu przypadkach, meble ogrodowe będą lekkie, trwałe. Technorattan ma natomiast tę przewagę, że jest odporny na warunki atmosferyczne, wilgoć, nie trzeba go impregnować, a czyszczenie jest prostsze. Co wybrać? To już zależy. My jedynie zasygnalizujemy, że obecnie oba materiały królują, jeśli chodzi o meble do ogrodu.

Technorattanowe meble

Metalowe meble do ogrodu

Metalowe komplety ogrodowe wyglądają nowocześnie i elegancko. Często są składane, ich konstrukcja jest solidna. Podczas produkcji materiał jest zabezpieczany przed m.in. korozją, niestraszna im woda czy promieniowanie UV. Wybór idealny? Nie zawsze.

Metal szybko się nagrzewa, takie meble nie będą dobrym wyborem, jeśli cały czas są wystawione na słońce. Ponadto ich trwałość oraz wygoda korzystania jest uzależniona od jakości, a ta jest naprawdę różna. Jeśli decydujesz się na metalowe meble do ogrodu, wybieraj te od sprawdzonych producentów, czyli co często idzie ze sobą w parze – droższe.

Plastikowe meble ogrodowe

Na koniec zostawiliśmy meble plastikowe, bo te chyba należą do najbardziej kontrowersyjnych. Lekkie, trwałe, stosunkowo tanie, a do tego proste w czyszczeniu. Ale też w opinii klientów najczęściej kojarzą się z niską jakością, tandetą. Czy tak jest faktycznie? To zależy. Nie da się ukryć, że najtańsze modele z popularnych supermarketów nie zawsze zachwycają wyglądem i trwałością. W praktyce jednak znajdziesz też i takie plastikowe meble, które będą zakupem na lata. Tylko wtedy cena ich jest podobna, do m.in. technorattanowych. W takim wypadku zastanów się, co będzie bardziej opłacalne, porównując konkretne produkty, oferty.