Jak wybrać podnóżek pod biurko?

fotele przy biurkach na open space

Praca przed komputerem jest bardzo szkodliwa dla organizmu. Żeby uniknąć wielu schorzeń, jakie może powodować, warto kupić podnóżek. Jaki będzie najlepszy? Wyjaśniamy!

Podnóżek do fotela — dla kogo?

Dzisiaj coraz więcej osób pracuje przy biurku. Zarówno w miejscu w pracy, jak i w domu. Trzeba wiedzieć, że choć teoretycznie to lepsze niż niejedna praca fizyczna, to jednak wielogodzinne siedzenie jest bardzo szkodliwe.

Aby zminimalizować negatywny wpływ pracy biurowej na organizm, należy przede wszystkim zadbać o to, by siedzieć we właściwy sposób. Sprzyja temu odpowiednio dobrana wysokość biurka, ergonomiczny fotel, jak i podnóżek. Kto w szczególności powinien o nim pomyśleć?

Na pewno o podnóżku pod biurko powinny pomyśleć wszystkie osoby, które pracują przez więcej niż 6 godzin przed komputerem. Jest on szczególnie wskazany dla pracowników niskiego wzrostu, ale też tych, którzy już przejawiają symptomy schorzeń oraz chorób cywilizacyjnych. O czym mowa? Podnóżek kupić muszą osoby otyłe, z żylakami kończyn dolnych, ale i z wadami postawy oraz skarżące się na bóle kręgosłupa.

Podnóżek pod biurko — zalety

Podnóżek biurowy jest obowiązkowy. Dlaczego? Pozwala na swobodne oparcie stóp. A czemu to takie ważne? Najczęściej pracownicy biurowi stawiają stopy na podstawie fotela obrotowego, zakładają jedną nogę na drugą lub odchylają się do tyłu. Bywają i tacy, którzy robią równocześnie wszystkie te czynności. Przez to kąt nachylenia pomiędzy kręgosłupem, kolanami i stopami jest niewłaściwy, a zatem pojawiają się problemy z krążeniem, męczliwością nóg itp. Podnóżki pomagają temu zapobiec.

Dzięki stawianiu stóp na podwyższeniu poprawia nam się krążenie krwi. Odpowiednio dobrany fotel i podnóżek pomagają zachować prawidłową postawę ciała, a zatem uchronić się przed garbieniem i przed bólem. Gdy odczuwamy w miejscu pracy dyskomfort, spada nasza wydajność oraz satysfakcja z wykonywanych obowiązków.

Podnóżek ergonomiczny przyczynia się do całkowitej redukcji skutków ubocznych związanych z pracą siedzącą w nieprawidłowej pozycji. Dzięki niemu można pożegnać problemy z dolną częścią kręgosłupa.

Podnóżek biurowy — jaki wybrać?

Jak wybrać podnóżek pod biurko? Najlepiej zakupić taki, który będzie posiadał łatwy do regulacji kąt nachylenia. Jest ich całkiem sporo na rynku. Wiele osób chwali sobie modele, które mają płynną, wręcz bezobsługową możliwość zmiany nachylenia. Warto wiedzieć, że przepisy BHP wskazują, że regulacja kąta nachylenia podnóżka musi być w zakresie minimum 0-15 stopni.

Na rynku dominują podnóżki o stałej wysokości, jednak warto poszukać takiego, który będzie miał możliwość zmiany w tym zakresie. Sprawdzi się u pracowników niskiego wzrostu.

Przepisy BHP nakładają również obowiązek zakupu podnóżka z antypoślizgową powierzchnią postawy pod stopy, ale też z zabezpieczeniem przed przesuwaniem się go po podłożu.

Kupić można również podnóżki pod biurko, które mają powierzchnię masującą stopy. Tego typu wyposażenie znacznie poprawia komfort pracy, choć nie każdy lubi tego typu udogodnienie.