Jaki wkład do poduszki dekoracyjnej? Czym wypełnić poduszki w salonie?

Poduszki dekoracyjne na kanapie w salonie

Poduszki dekoracyjne to niezastąpiony element w naszym salonie, sprawiają, że miejsce jest bardziej przytulne. Często jednak bardzo szybko się odkształcają. To wina złej jakości wypełnienia, dlatego w dzisiejszym artykule podpowiemy, jak wybrać dobry wkład do poduszki.

Jakie są wkłady do poduszek?

Wkładów do poduszek jest wiele, różnią się też ceną, twardością i sprężystością. Na rynku możesz znaleźć wkłady do poduszek ozdobnych, które składają się z:

  • kulek silikonowych,
  • włókniny sylikonowej,
  • pianki tapicerskiej,
  • włókniny poliestrowej,
  • waty.

Poduszki dekoracyjne z pierzem czy puchem są już rzadkością, ponieważ mogą uczulać. Dlatego najpopularniejsze wypełnienie, które możesz spotkać w sklepach to kulki sylikonowe.

Czym wypełnić poduszki w salonie?

Po pewnym czasie poduszki tracą na swojej sprężystości, a wypełnienie w środku zbija się w twardą, nieprzyjemną masę. Wtedy możesz spróbować je wyprać wraz ze specjalnymi piłeczkami do prania. Piłeczki mogą rozluźnić włókna, dzięki czemu poducha zyska na miękkości, jednak jeśli wypełnienie jest zbyt zbite, to lepiej jest je wymienić na nowe. Czym najlepiej wypełnić poduszki dekoracyjne? Okazuje się, że dobrze sprawdza się tutaj poliester. Poduszki z wypełnieniem poliestrowym mogą zostać z nami na lata, ponieważ są odporne na prania, zgniecenia i wysokie temperatury. Włókna tego typu charakteryzują się też elastycznością i sprężystością, poliestrowy wkład do poduszki możesz kupić online (www.kolisklep.pl), jednak sklep w swojej ofercie posiada także inne typy wypełnień. Dobrym rozwiązaniem będzie też tak zwana “frytka”. To pianka pocięta w paski o odpowiedniej wielkości, jest lekka, wytrzymała na wgniecenia i posiada właściwości termoizolacyjne. Możesz kupić także piankę tapicerską, która charakteryzuje się niezwykłą twardością i wytrzymałością.

Poduszki z wkładem naturalnym

Możesz także zakupić wkład naturalny do poduszek, tutaj najczęściej kupowany jest puch albo pierze kaczki lub gęsi. Niestety nie są one dobre dla alergików, a pierze często potrafi wychodzić z materiału, zagłówek traci wtedy na objętości. Alergicy mogą tutaj skorzystać z poduszki z wypełnieniem z wełny wielbłąda. Wadą pierza i puchu jest to, że są dobrym środowiskiem dla roztoczy. Osoba z alergią na roztocze nie powinna korzystać z takiego wypełnienia. My polecamy zaufać wkładom syntetycznym do poduszek dekoracyjnych, ponieważ wtedy mamy większą pewność, że nie jesteśmy na nic uczuleni. Dodatkowym atutem przemawiającym na korzyść wkładów syntetycznych jest cena, wkłady naturalne potrafią być parokrotnie droższe.

Jeśli kupujemy wkład do poduszki dekoracyjnej, warto zwrócić uwagę, na to ile wkładu będziemy potrzebować, by otrzymać dobrze wypełnioną poduszkę, trzeba zadbać o to, by nie zostawić pustych przestrzeni wewnątrz poszewki.