Na jakiej wysokości zamontować umywalkę, żeby była funkcjonalna?

umywalka w łazience

Umywalka jest bardzo ważnym elementem wyposażenia łazienek. Korzysta się z niej codziennie, nie tylko do mycia rąk czy zębów, ale również robienia demakijażu lub porannego golenia się. Dlatego musi być przystosowana do wykonywania różnych czynności, często w odmiennych pozycjach i przez różne osoby. Z tego artykułu dowiesz się, na jakiej wysokości zamontować umywalkę, żeby była funkcjonalna i dobrze się prezentowała.

Na jakiej wysokości zamontować umywalkę, jeżeli w domu są dzieci?

Wysokość, na jakiej zamontujemy umywalkę, ma ogromne znaczenie w przypadku, kiedy w naszym domu często przebywają dzieci. Oczywiście nie można dostosowywać się wyłącznie pod wzrost dzieci, montując umywalkę na wysokości naszych kolan. Pamiętajmy, że nasze maluchy nadal rosną i za rok może się okazać, że nawet dla nich będzie to nieodpowiednia wysokość.

W przypadku 6-letnich dzieci odpowiednią wysokością powinno być 60 lub 65 centymetrów. Jednak co 2 lata wysokość powinna być większa o kolejne 5 centymetrów. Jednak pewnie większość z nas nie zamierza zmieniać umywalki po tak krótkim okresie czasu. Wtedy wygodnym rozwiązaniem może okazać się podest, dzięki któremu dziecko będzie mogło wygodnie umyć zęby, nawet gdy umywalka w domu zamontowana jest na standardowej wysokości.

Odpowiednia wysokość umywalki dla osób niepełnosprawnych

Przystosowanie wysokości montażu umywalki bardzo istotne jest także w sytuacji, kiedy w naszym domu przebywają osoby niepełnosprawne. W przeciwieństwie do poprzedniego przykładu nie można już skorzystać z takich akcesoriów jak podesty.

Aby ułatwić korzystanie z umywalki osobie niepełnosprawnej, warto zamontować ją na takiej wysokości, żeby zmieścił się pod nią wózek inwalidzki. Zazwyczaj jest to około 85 centymetrów. Jednak oprócz tego, należy także zadbać o to, by umywalka miała dopasowane też inne wymiary. Jej szerokość powinna wynosić około 70 centymetrów, a głębokość około 65 centymetrów.

Jak wysoko zamontować różne typy umywalek?

To, jaki rodzaj umywalki wybierzemy, zazwyczaj zależy od instalacji wodno-kanalizacyjnej oraz designu konkretnego modelu. Wśród typów umywalek można wymienić: umywalki wpuszczane w blat, umywalki wolnostojące, umywalki nablatowe, a także umywalki podwieszane. W zależności od tego, którą będziemy montować, będzie ona miała odmienną wysokość. Górna krawędź rodzajów nablatowych i wpuszczanych w blat zazwyczaj sięga wysokości 85-90 centymetrów. Przy zakupie szafki pod umywalkę należy zwrócić uwagę na to, by jej wysokość wynosiła około 80 centymetrów. Jeśli zdecydujesz się na rodzaj podwieszany, nie musisz przejmować się wysokością blatu, co ułatwi nieco sprawę. W tym przypadku sama umywalka powinna znajdować się na wysokości 85 centymetrów.

Czy wysokość umywalki ma wpływ na to, jak się prezentuje?

Zdecydowanie nie! Nawet jeżeli decydujemy się na umywalkę dostosowaną wysokością do dzieci, osób niepełnosprawnych lub starszych, można w tej chwili znaleźć tak dużo modeli o różnym designie, że bez problemu dopasujemy którąś do swojej łazienki. Jeżeli jesteśmy zmuszeni do montażu umywalki o wysokości, która według nas nieatrakcyjnie prezentuje się w łazience, można zdecydować się na inny jej rodzaj. W przypadku umywalek montowanych niżej niż standardowe dobrze jest zdecydować się na typ nablatowy, ponieważ jej niższe położenie nie rzuca się wtedy tak w oczy, jak w przypadku umywalek wolnostojących.