Jak prawidłowo zamontować lamele na ścianie?

remont

Urządzając dom lub mieszkanie, dbamy o to, aby pomieszczenia były nie tylko funkcjonalne i komfortowe, ale także stylowe. We wnętrzach, które cieszą oko chętniej oraz przyjemniej spędzamy czas. Często stosowanym rozwiązaniem są lamele dekoracyjne. Czym są? Jak prawidłowo je zamontować? Dzięki nim możesz w łatwy sposób samodzielnie odmienić pomieszczenie!

Czym są lamele na ścianę?

Lamele to elementy dekoracyjne, które służą głównie do zdobienia ścian, jednak można wykorzystać je także na sufity. Zaliczane są do dekoracji 3D, ponieważ pozwalają na uzyskanie efektu przestrzenności i głębi w pomieszczeniach. Składają się z dwóch elementów: listwy montażowej oraz profilu w kształcie litery U pokrytego folią ozdobną, który montowany jest na nią. Lamela przytwierdzana jest do ściany za pomocą kleju montażowego lub wkrętów.

Najpopularniejszym, najczęściej spotykanym rozwiązaniem są lamele drewniane. Są niezwykle wytrzymałe, a przy tym dodają ciepła i przytulnego klimatu każdemu pomieszczeniu. W sklepach budowlanych można znaleźć także lamele wykonane z aluminium oraz PCV, jednak stanowią one mniej trwałe oraz dekoracyjne rozwiązanie. Z tego powodu są rzadziej wykorzystywane.

Jak zamontować lamele ścienne?

Montowanie lameli na ścianie jest prostym zadaniem, z którym można bezproblemowo poradzić sobie samodzielnie. Najlepiej jest zrobić to przy pomocy kleju. Pierwszym krokiem jest zagruntowanie oraz opcjonalne pomalowanie ściany (gdy elementy będą klejone do muru z odstępami, a nie z listwami pomiędzy). Kolejno konieczne jest nałożenie na lamelę kleju montażowego oraz przyklejenie elementu do ściany – ważne jest zachowanie pionów, które należy kontrolować przy pomocy poziomicy. Następnie należy kontynuować przyklejenie listw, dokładając pomiędzy nie listewki lub wkładając dystanse dla zachowania odpowiednich odległości pomiędzy poszczególnymi elementami. Prace należy kontynuować aż do uzyskania zamierzonej szerokości dekoracji. Lamele na suficie klejone są w analogiczny sposób.

W poniższym materiale znaleźć można alternatywny sposób polegający na zamontowaniu lameli za pomocą taśmy dwustronnej oraz kleju montażowego. Doskonale sprawdza się w przypadku cięższych elementów.

Gdzie zaaranżować lamele drewniane na ścianę?

Znając sposób na to, jak prawidłowo zamontować lamele na ścianie, warto także pokrótce odpowiedzieć na pytanie, gdzie najlepiej zaaranżować je w domu czy mieszkaniu. Często stosowanym rozwiązaniem są lamele w salonie. Doskonale sprawdzają się jako dekoracja ściany za telewizorem lub kanapą. Można wykorzystać je także za łóżkiem w sypialni – dodają pomieszczeniu ciepłego, przytulnego charakteru, przez co dużo łatwiej jest nam w nim zrelaksować się oraz zasnąć. Dobrym rozwiązaniem są także lamele w kuchni, gdzie mogą nie tylko znajdować się na ścianie, ale także występować w roli ażurowej ściany oddzielającej część kuchenną od jadalni.