Jak obliczyć potrzebną ilość płytek do łazienki?

Aranżacja łazienki

Wybór odpowiednich płytek do łazienki stanowi problem nie tylko natury estetycznej. Kolorystyka i wzór ma oczywiście znaczenie, ale nie jest to jedyny problem osób, które planują remont łazienki. Zanim zapadnie decyzja, jakie kafelki kupić, trzeba jeszcze wiedzieć ile. Jak więc obliczyć potrzebną ilość płytek do łazienki?

Ile płytek trzeba kupić do łazienki?

Z tym pytaniem wiele osób wciąż ma problem. Są proste sposoby na wyliczenie tego, ile kafelków trzeba kupić, żeby pokryć nimi ściany lub podłogę. Na początku konieczne jest dokładne wymierzenie pomieszczenia. Jeżeli chodzi o ściany, należy sprawdzić, jaką mają szerokość. Później należy dodać do siebie szerokości wszystkich ścian, na których chcemy położyć płytki. Uzyskany wynik trzeba przemnożyć przez wysokość, do której mają być położone kafelki. Niektórzy odejmują od tego wielkość drzwi lub okien, inni tego nie robią, traktując dodatkowe płytki na ewentualne straty materiałowe. Zapas kafelków może się przydać, kiedy jakaś płytka pęknie podczas układania. Chcąc wyliczyć powierzchnię podłogi na kafelki, wystarczy zmierzyć jej długość i szerokość, a wyniki przemnożyć przez siebie.

W internecie są też dostępne kalkulatory płytek. Wystarczy wpisać w nich podstawowe informacje, jak długość, szerokość czy wysokość, a po chwili okaże się, ile metrów kwadratowych kafelków trzeba będzie kupić. Można też liczyć na wsparcie osób, które na co dzień zajmują się doradzeniem w zakresie aranżacji. Płytki do łazienki warto wybrać z fachową pomocą, np. w salonie Bellamica, wówczas decyzja o zakupie kafelków może być znacznie prostsza.

Jak kupować płytki do łazienki?

Samo wymierzenie powierzchni łazienki nie wystarczy, by kupić wystarczającą ilość płytek. Jeśli podczas wyliczania odejmujemy wielkość drzwi czy okien, lepiej zastanowić się nad zakupem większej ilości kafelków, tak dla własnego bezpieczeństwa. Jest to zalecane szczególnie kiedy dopiero planujemy remont i nie wiemy dokładnie kiedy się odbędzie. Za jakiś czas może się okazać, że płytek z określonej serii już nie ma, a nam kilku brakuje. Wówczas trzeba dobierać kafelki, które są podobne, a to może negatywnie wpłynąć na całą aranżację.

Im mniejsza jest powierzchnia, tym lepiej trzeba zabezpieczyć się w dodatkowe płytki. Przyjmuje się, że gdy kafelkujemy do 10 metrów kwadratowych, wówczas warto kupić 10% więcej płytek. W przypadku powierzchni 10 – 50 metrów kwadratowych należy nabyć o 5% więcej kafelków, a jeśli łazienka jest jeszcze większa, wtedy wystarczy 3% więcej płytek. Dotyczy to klasycznego układania płytek, dwukrotnie większe „rezerwy” są zalecane podczas kafelkowania w karo.

Kupowanie większej ilości płytek może przydać się nie tylko wtedy, kiedy wynikną jakieś straty materiałowe. Jest to praktyczne rozwiązanie także z innego względu. Nawet kiedy minie już jakiś czas od kafelkowania, nigdy nie możemy mieć pewności, czy jakaś płytka nie zarysuje się, nie wyszczerbi czy nie pęknie. W tym celu właśnie warto mieć zapas, by móc wykorzystać kafelki z tej samej serii, by wymienić uszkodzone płytki na nowe.