Szukamy domu, mieszkania. Samemu czy z pośrednikiem nieruchomości?

Zakup domu z pośrednikiem

Zakup domu, mieszkania to kosztowna inwestycja, którą należy dokładnie przemyśleć. Warto wiedzieć, w jakich sytuacjach skorzystać z pomocy pośrednika nieruchomości, a kiedy lepiej zdecydować się na samodzielny zakup. Na te i inne pytania odpowiadamy w poradniku.

Pośrednik nieruchomości – dlaczego warto skorzystać z jego usług?

Ofert o sprzedaży nieruchomości jest mnóstwo, w większych miastach codziennie pojawiają się nowe ogłoszenia. O ile początkowo, niemal każdy zaczyna samodzielne poszukiwania, po pewnym czasie większość z nas ma już dosyć… W końcu znalezienie wymarzonego domu czy mieszkania samemu nie jest prostym zadaniem. Wiąże się z codziennym wnikliwym przeglądem ofert, odbieraniem telefonów czy maili. Z kolei pośrednik nieruchomości to zwykle oszczędność Twojego czasu i nerwów. Decydując się na tę opcję, to agent zajmie się wszelkimi formalnościami, a ty zwykle musisz tylko określić się co do swoich preferencji. Jednak współpraca z pośrednikami nieruchomości niesie jeszcze inne korzyści, na przykład gwarantuje bezpieczeństwo transakcji. Dobre biura nieruchomości współpracują z prawnikami, a także dokładnie sprawdzają wiarygodność sprzedawców.

Agent nieruchomości to również osoba, która w razie konieczności sporządzi dla ciebie umowę przedwstępną, a także skompletuje wszelkie dokumenty do umowy przenoszącej własność. Zakup nieruchomości z pomocą pośrednika najczęściej trwa krócej niż wtedy, gdy zajmujesz się tym samodzielnie.

Jak sprawdzić pośrednika nieruchomości?

Warto pamiętać, że aby zakup domu lub mieszkania z pośrednikiem był naprawdę korzystny, warto najpierw sprawdzić firmę, z którą zamierzasz współpracować. Pamiętaj, że profesjonalny pośrednik nieruchomości posiada odpowiednią licencję. Nie jest to wymóg konieczny wobec prawa, jednak powinieneś zwrócić na to uwagę, szukając idealnego agenta. Dodatkowo warto też sprawdzić, czy posiada on ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, a także czy jego firma figuruje w Krajowym Rejestrze Sądowym. Oczywistością powinno być też sprawdzenie opinii w internecie. Zwykle dzięki wizytówce Google, możesz zobaczyć, co o danym pośredniku nieruchomości myślą inni klienci. Jednak do tych internetowych opinii też warto podejść z dystansem, bywa, że są napisane przez nieuczciwych konkurentów.

Kiedy kupić dom, mieszkanie bez pośrednika nieruchomości?

A kiedy warto zdecydować się na samodzielny zakup nieruchomości, bez pomocy agenta, pośrednika? Na pewno wtedy, gdy masz już na oku konkretne mieszkanie, dom. Na przykład interesuje cię oferta znajomych czy osób polecanych przez twoich bliskich. Musisz również liczyć się z tym, że współpraca z pośrednikiem nieruchomości kosztuje. Zwykle takie biura stosują system prowizyjny, oznacza to dokładnie tyle, że wysokość wynagrodzenia pośrednika będzie zależna od wartości kupionego przez ciebie domu czy mieszkania. Warto więc wcześniej sprawdzić, ile wynosi prowizja. Zwykle jest to 1-3 procent wartości nieruchomości + VAT.