Czym są płyty OSB i do czego są używane? Ile kosztują w zależności od ich wymiarów?
Co to jest płyta OSB?
OSB to skrót od Oriented Strand Board, co tłumaczy się jako „płyta o wiórach orientowanych”. Płyty OSB są najpopularniejszymi drewnopodobnymi płytami, jakie wykorzystuje się w budownictwie. Są one zrobione najczęściej z wiórów sosnowych i świerkowych, długich i wysmukłych, które zlepiane są za pomocą syntetycznej żywicy, a następnie prasowane w wysokiej temperaturze i pod dużym ciśnieniem.
Każda płyta OSB jest złożona z trzech warstw, których wióry wzajemnie się zazębiają, przy czym w warstwie środkowej wióry są ułożone prostopadle do tych z obu warstw zewnętrznych.
Do czego stosuje się płyty OSB?
Płyty OSB są chętnie wykorzystywane ze względu na swoje właściwości. Są bardzo wytrzymałe na zginanie wzdłuż osi głównej i ścinanie. Charakteryzują się też dużą odpornością na wilgoć. Ich zaletą jest też bardzo łatwy montaż. Przycina się je piłą elektryczną, a następnie przymocowuje gwoździami spiralnymi albo wkrętami do drewna. W niektórych przypadkach można je też przyklejać do podłoża klejem montażowym do drewna.
Najczęściej płyty OSB znajdują zastosowanie przy budowie sztywnych poszyć na więźbach dachowych, gdzie za ich pomocą tworzone jest gładkie i równe podłoże pod papę lub gonty bitumiczne. Obudowuje się nimi również ściany o konstrukcji szkieletowej, zabudowuje skosy na poddaszach, buduje szalunki i podbitki dachowe. Ponadto mogą posłużyć do wykonania okładzin podłóg na legarach.
Ale płyty te znajdują zastosowanie nie tylko podczas samej budowy. Mogą stanowić również materiał wykończeniowy i w takiej funkcji widuje się je coraz częściej. Są układane na ścianach i malowane bezbarwnym lakierem lub farbami kryjącymi. Z płyt tych wykonuje się ścianki działowe, a także obudowuje nimi meble.
Jakie są rodzaje płyt OSB?
Płyty OSB 1 są najdelikatniejszym rodzajem – do stosowania jedynie w suchych i dobrze zabezpieczonych pomieszczeniach. Wióry są połączone żywicą mocznikowo-formaldehydową. Ten rodzaj płyt jest wprawdzie tani, ale nie potrafi przenosić obciążeń. W płytach OSB 2 zastosowany jest ten sam łącznik, ale współczynnik przenoszenia obciążeń jest już lepszy. Wykorzystuje się je we wnętrzach, w których nie występuje podwyższona wilgotność powietrza.
Płyty OSB 3 to te najczęściej spotykane w sprzedaży. Nadają się do ogólnego zastosowania w budownictwie, zarówno wewnątrz pomieszczeń, jak i na zewnątrz. Są trwałe, mogą więc spełniać funkcję nośną. Wióry w warstwie środkowej są tu połączone żywicznym klejem poliuretanowym, a w warstwach zewnętrznych trwałymi żywicami melaminowo-uretanowymi.
Ostatnim rodzajem są płyty OSB 4. Są one najbardziej odporne. Wytrzymują działanie podwyższonej wilgotności powietrza i mogą przenosić znaczne obciążenia.
Jakie są rozmiary i ceny płyt OSB?
Cena płyt OSB ściśle zależy od ich wymiarów i grubości. Jak już wspomnieliśmy, w sprzedaży najczęściej spotykane są płyty OSB 3. Szerokość płyt dostępnych w składach budowlanych waha się od 125 do 207 cm, długość może wynosić 244-280 cm, a grubość 6-30 cm. Najpowszechniejsze są płyty o wymiarach 125 × 250 cm. Za taką płytę o grubości 8 mm zapłacimy od 10 do 14 zł/m2. Przy grubości 12 mm cena wyniesie od 13 do 17 zł/m2. 15 mm to już od 15 do 20 zł/m2, 18 mm – od 20 do 25,50 zł/m2, a 22 mm – od 24 do 29 zł/m2.
nowe komentarze