Na jakiej wysokości zamontować blat kuchenny? 4 rady dotyczące mebli kuchennych

Kobieta przyrządza posiłek na blacie kuchennym

Remontując kuchnie, warto zwrócić uwagę na wysokość blatu kuchennego, źle dobrana może powodować bóle kręgosłupa, a samo funkcjonowanie w kuchni przestanie być przyjemne. Poniżej przedstawiamy kilka rad odnośnie do tego, jak wybierać blat kuchenny i co zrobić, żeby przestrzeń w kuchni była bardziej przyjazna dla każdego domownika.

1. Standardowa wysokość blatu nie dla każdego

W sklepach meblowych wysokość mebli jest raczej ustandaryzowana i w większości sklepów będzie ona identyczna. Najczęściej możemy spotkać meble kuchenne, które mają około 85 cm wysokości, szafki kuchenne są odrobinę niższe, mają z reguły 80-82 cm, dzięki czemu idealnie się mieszczą. Mimo że w większości sklepów meblarskich blat jest o konkretnej wysokości, to nie służy to każdemu, wręcz przeciwnie. To rozwiązanie jest idealne tylko dla osób o średnim wzroście, osoby niższe lub wyższe powinny zdecydować się na indywidualne zamówienie, gdzie wysokość mebli zostanie dobrana pod ich wzrost.

Dobrze dobrany blat powinien być dobrany do wzrostu osoby gotującej, a dokładniej do ułożenia ciała. Ręce powinny być lekko zgięte w łokciu, a optymalna odległość między łokcie a przestrzenią roboczą w kuchni powinna wynosić od 10 do 15 cm. To na tej podstawie powinny być wybierane meble kuchenne, ręce muszą być ułożone swobodnie, bez unoszenia ramion, a nasze plecy powinny być proste – to podstawowe warunki dobrze dobranego blatu kuchennego.

2. Blat dopasowany do każdego wzrostu – czy to możliwe?

Niestety nie ma blatu, który byłby idealny dla każdej osoby, można jednak pójść na pewnego rodzaju kompromis. Dużo łatwiej jest dostosować wysokość do niskiej osoby niż odwrotnie. Jeśli część domowników ma więcej niż 180 cm wzrostu, to warto rozważyć zakup blatu kuchennego, którego wysokość będzie wynosiła od 94 do 100 cm. Niższe osoby, by móc swobodnie korzystać z wysokich mebli, mogą korzystać ze specjalnego podestu, takie rozwiązania można zobaczyć w niektórych programach kulinarnych.

3. Odległość między blatem a szafkami wiszącymi też ma znaczenie

Nie tylko wysokość blatu w kuchni ma znaczenie, w celu swobodnego gotowania, warto też zwrócić uwagę na wysokość szafek wiszących. Odstęp między nimi a blatem nie może być zbyt mały, ponieważ wtedy nasza przestrzeń robocza zostanie znacznie ograniczona. Minimalna odległość między meblami powinna wynosić 55 centymetrów, jednak naszym zdaniem optymalnym rozwiązaniem będzie 60-65 centymetrów odstępu z pewnością pozwoli ona na większą wygodę podczas korzystania z kuchni.

4. Szerokość blatu kuchennego dla wygody

Blat kuchenny powinien zawsze wystawać poza szerokość, czy też głębokość szafek. Nawis powinien wynosić mniej więcej 5 centymetrów. To zabezpieczenie przed przypadkowym rozlaniem płynów, dzięki temu, możemy zdążyć je zetrzeć, zanim zabrudzą całą podłogę. Węższe nie będą wygodne, dlatego, że oznacza to także mniej przestrzeni do pracy nad posiłkami.