Na jakiej wysokości zamontować piekarnik do zabudowy, zmywarkę do zabudowy?

Zabudowany piekarnik w kuchni

Mieszkania w bloku często nie pozwalają na zakup wszystkich sprzętów kuchennych, musimy się liczyć z ograniczonym miejscem do zagospodarowania. Coraz popularniejszą opcją są urządzenia AGD zamontowane w meblach, dzięki czemu można zyskać trochę wolnej przestrzeni w kuchni.

Czy warto kupować piekarnik do zabudowy?

Piekarnik coraz częściej montowany jest w słupku, pozwala to gospodarzom zaoszczędzić trochę miejsca. Jeśli wygospodarujemy przestrzeń na słupek, w którym znajdzie się piekarnik, zmywarka i np. mikrofalówka, zaoszczędzimy trochę miejsca. Kuchenkę gazową czy elektryczną można położyć osobno na blacie, a dzięki temu, że piekarnik znajdzie się osobno w słupku, my zyskujemy dodatkową przestrzeń pod płytą grzewczą, gdzie można przechowywać m.in. garnki czy inne przybory kuchenne.

Więcej miejsca w kuchni to nie jedyna zaleta takiego rozmieszczenia sprzętów AGD w kuchni, warto wspomnieć także o tym, że jest to opcja polecana osobom z problemami z kręgosłupem, Wyżej umieszczony piekarnik nie będzie aż tak obciążał pleców podczas gotowania. Piec na wysokości bioder to także dobra ochrona przed małymi dziećmi, teraz nie będą one miały dostępu do przedmiotów, które mogą stwarzać dla nich niebezpieczeństwo.

Na jakiej wysokości zamontować piekarnik w słupku?

Zdania na temat wysokości piekarnika w zabudowie słupkowej są podzielone, niektórzy uważają, że powinien znajdować się na samym dole, inni, że powinien być umieszczony przynajmniej 70 cm od podłogi, a najlepiej jakby był on na wysokości blatu. Już pisaliśmy, artykuł, o tym ile wysokości powinny mieć blaty kuchenne, więc dopowiemy, że zwykle mają one około 85 cm wysokości. Piec na takiej wysokości ułatwi wkładanie i wyciąganie potraw, warto jednak przetestować wszystkie możliwości, dlatego, że osobom niższym zbyt wysoko ułożony piekarnik może po prostu przeszkadzać.

Czy można zabudować zmywarkę razem z piekarnikiem?

Warto solidnie rozważyć montaż zmywarki w słupku razem z piekarnikiem. Wydaje się to oczywisty duet, zmywarka mogłaby być fundamentem dla pieca, jednak nie zawsze jest to dobre rozwiązanie. Warto zachować wszelkie środki ostrożności, ponieważ para wydobywająca się ze zmywarki może działać szkodliwe na piekarnik. Należy zadbać o dobrą izolację między dwoma urządzeniami AGD oraz pamiętać o tym, by naczynia nie były zbyt szybko wyciągane po zakończonym cyklu mycia. Warto też pytać sprzedawców w sklepach o te połączenia, ponieważ wielu producentów jasno zakazuje łączenia piekarników ze zmywarkami razem w słupku w swoich instrukcjach.

Na jakiej wysokości zamontować zmywarkę do zabudowy?

Zmywarki lepiej jest nie umieszczać zbyt wysoko, ponieważ odstęp do naczyń na górnej półce zostanie utrudniony. Mimo że lepiej byłoby mieć urządzenie w miarę wysoko, to w większości przypadków skazani jesteśmy na zmywarkę w podobnej wysokości co wersja sprzętu AGD bez zabudowy meblowej. Zmywarkę zwykle montuje się na wysokości około 40 cm od posadzki, to odpowiednia wysokość, która nie powinna utrudniać czynności w kuchni.