Na czym polega hydroizolacja dachu?

Dach wymagajacy hydroizolacji

Szczelny dach nad głową zapewnia spokój i bezpieczeństwo mieszkańcom. Różne rodzaje pokrycia narażone są jednak na liczne uszkodzenia, co może prowadzić do przecieków, a nawet zalania pomieszczeń mieszkalnych. Aby uchronić się przed tego rodzaju szkodami, warto dowiedzieć się, na czym polega hydroizolacja dachu.

Czym jest hydroizolacja dachu?

Hydroizolacja dachu, jak wskazuje nazwa, zapewnia izolację właściwej powierzchni dachu od zmiennych warunków zewnętrznych, w szczególności wilgoci oraz wody. Jest to dodatkowa warstwa ochronna, umieszczana na dachu po zakończeniu prac podstawowych lub po uszkodzeniu elementów pokrycia. Prosta hydroizolacja dachu z pomocą rozwiązań DuroDach możliwa jest do wykonania nawet samemu, wykorzystując podstawowe przyrządy budowlane.

Można więc stwierdzić, że hydroizolacja dachu, jest równocześnie dodatkowym zabezpieczeniem pokrycia oraz metodą renowacji dachów. Korzystając bowiem z wygodnej płynnej formy membrany dachowej, z łatwością pokryć można całą wybraną przez nas powierzchnię lub skupić się wyłącznie na uszkodzonych miejscach. Wystawiona na działanie zmiennych warunków pogodowych, często może wymagać miejscowej lub całościowej naprawy. Proces pełnej hydroizolacji dachu może więc posłużyć do wydłużenia czasu eksploatacji pokrycia.

Na czym polega hydroizolacja dachu?

Skupiając się na samym procesie, uszczelnianie dachu z wykorzystaniem hydroizolacji polega na nakładaniu na niego kolejnych warstw, które szczelnie i trwale przylegają do powierzchni roboczej, tym samym uszczelniając ją dokładnie. Dzięki gęstości powłoki może ona penetrować i blokować nawet najbardziej uciążliwe pęknięcia i szczeliny. Dobór materiałów zależny jest jednak od rodzaju pokrycia. Przykładowo, hydroizolacja dachu płaskiego wykonanego z betonu narażonego na pękanie, warto zastosować dodatkową warstwę, w postaci elastycznej włókniny.

Podobna dodatkowa ochrona może być również stosowana, podczas uszczelniania dachu z blachy, który wymaga dodatkowej izolacji termicznej. Aby zadbać o to, aby promienie słoneczne jak najlepiej odbijały się od dachu, warto rozważyć zastosowanie dodatkowej warstwy powłoki poliuretanowej, którą nakłada się na samej górze hydroizolacji.

Dlaczego warto wykonać, wykonać hydroizolację dachu?

Uszczelnienie dachu w postaci hydroizolacji może wydawać się działaniem zbędnym, ale wystarczy zrozumieć, jak działa papa, aby zmienić zdanie. Papa dachowa jest materiałem, który zmienia swój stan w zależności od temperatury, przez co zimą często ulega zniszczeniu. Dobra hydroizolacja dachu może być więc skuteczną metodą walki z pękającą papą, a przez to zabezpieczeniem przed zalewaniem pomieszczeń.

Jak więc widać hydroizolacja w głównej mierze opiera się na zapewnienie dodatkowej warstwy ochronnej dachu. Często występuje w postać płynnej membrany, którą nakłada się warstwowo. Proces ten ma ograniczyć przedostawanie się wilgoci oraz wykluczyć ewentualne zalania budynku.