Na jakiej wysokości montuje się szafki kuchenne, by wygodnie się z nich korzystało?

Talerze, miski, czajnik w szafce kuchennej

Żeby móc swobodnie korzystać z kuchni, podczas przygotowywania posiłków, należy dużą uwagę przywiązywać do projektowania kuchni. Szafki kuchenne i blaty są znaczące dla naszego komfortu, ważna jest ich jakość, rozmiar, jak i wysokość. W dzisiejszym artykule skupimy się na tym, na jakiej wysokości powinny być wieszane kuchenne szafki, by wygodnie się z nich korzystało.

Jaka jest standardowa wysokość szafek kuchennych?

Dolne szafki kuchenne, montuje się razem z blatem, jeśli blat ma 85 cm wysokości, to będą one miały mniej więcej 70, zasada jest taka – należy zostawić przynajmniej 5 cm na blat kuchenny i 10 cm na cokół. Z wiszącymi szafkami jest zgoła inaczej, mogą mieć one standardowo 70 cm wysokości, ale niektórzy coraz częściej decydują się na meble na wymiar u stolarza, te często są już do samego sufitu, dzięki czemu można zagospodarować więcej miejsca na naczynia czy garnki.

Jaka powinna być odległość między szafkami a blatem kuchennym?

Górne szafki kuchenne powinno się wieszać na minimum 60 cm od blatu, taka wysokość może zagwarantować swobodę korzystania z kuchni. Mniejsza odległość między nimi a blatem kuchennym może sprawić, że nie będzie nam się wygodnie gotowało, może być też tak, że szafka będzie na tyle nisko, że nie zostanie nam nic innego, jak oprzeć o nią czoło – a tak, to chyba nikt nie lubi gotować, prawda?

Co zrobić, żeby korzystanie z szafek kuchennych było komfortowe?

Należy pamiętać o tym, by wiszące szafki kuchenne miały dobrą głębokość. Nie powinny być one tych samych rozmiarów, co te znajdujące się pod blatem, gdyby były takie same, gotowanie byłoby znacznie utrudnione. Wiszące szafki z reguły są płytsze, mają też mniejszy udźwig, dlatego to właśnie tu przechowujemy przyprawy, herbaty czy ceramikę.

Standardowa głębokość dolnych szafek kuchennych wynosi zwykle 54 cm, wiszące półki powinny mieć od 30 do 35 cm, tak by bez problemu pomieściły największe talerze. Jeśli zależy nam na większej ilości miejsca do zagospodarowania, to powinniśmy zastanowić się nad wyższymi szafkami, może takimi zabudowanymi do sufitu, dzięki temu otrzymamy więcej miejsca do przechowywania przyborów kuchennych, warto jednak pamiętać, że dostęp do najwyższych półek będzie wtedy utrudniony, możliwe, że będziemy musieli dodatkowo wyposażyć się w osobny stołeczek.

Na co zwrócić uwagę urządzając kuchnię?

Planując rozmieszczenie szafek kuchennych, uczulamy na to, by… nie zapomnieć o okapie. Niestety byliśmy świadkami wielu kuchni, w których zabrakło okapu, to rzecz niezbędna w każdej kuchni! Przy doborze mebli warto też zastanowić się, czy w swojej kuchni chcemy mieć słupek ze sprzętami AGD, jeśli tak to rozplanowanie przestrzeni może być trochę bardziej problematyczne. Wtedy wielkość, jak i wysokość mebli powinniśmy wybierać do już posiadanych sprzętów AGD, no, chyba że planujemy wymienić cały kuchenny sprzęt.