Jaka jest najlepsza wysokość włączników elektrycznych? Zasady umieszczania gniazdek

włącznik światła

Gdzie montować włączniki i gniazdka elektryczne? Na jakiej wysokości powinny się znajdować?

Na jakiej wysokości montowac włączniki?

Włączniki głównego światła w pomieszczeniu umieszcza się przy drzwiach, zwykle na wysokości 120-140 cm. Jeżeli w domu mieszkają dzieci, można w pokoju dziecięcym i w łazience zamontować włączniki niżej, to jest na wysokości 70-90 cm, aby zapewnić im samodzielność. Zważywszy jednak na to, jak szybko dzieci dorastają, nie jest to niezbędny wymóg.

Oprócz głównego źródła światła, którym przeważnie jest żyrandol, instalacja oświetleniowa może obejmować również źródła dodatkowe, na przykład kinkiety na ścianach. W takim przypadku włączniki najlepiej umieścić bezpośrednio pod nimi, tak by nie było problemu z ich zlokalizowaniem i przyporządkowaniem do danego źródła światła.

Można również przy drzwiach wejściowych umieścić włącznik umożliwiający przed wyjściem na zewnątrz za jednym pstryknięciem zgaszenie całego światła w domu.

O czym pamiętać przy montażu włączników?

Warto pamiętać o kilku kwestiach. Najczęściej włączniki umieszcza się wewnątrz pomieszczeń, po tej samej stronie co klamka, ale nie zawsze. W pewnych przypadkach lepiej jest montować włączniki przed wejściem. Dotyczy to pomieszczeń o małej, ciasnej przestrzeni, jak garderoba, spiżarnia czy kotłownia, a także takich, w których panuje duża wilgoć, jak łazienka i pralnia. Działanie wilgoci nie jest korzystne dla włączników, chodzi więc o to, by je przed nim uchronić.

gniazdko elektryczne

Na jakiej wysokości montować gniazdka elektryczne?

A gdzie należy zamontować gniazdka elektryczne? W pokojach gniazdka wtykowe najczęściej znajdują się na wysokości 30 cm, ale tak naprawdę nie ma jednej optymalnej wysokości. W każdym pomieszczeniu mogą się one znajdować na innej wysokości, zależnie od ich przeznaczenia i tego, jak często będą używane. Gniadka do podłączenia drobnego sprzętu AGD w kuchni najlepiej montować na ścianie powyżej poziomu szafek, czyli około 100-120 cm nad podłogą.

Gniazdka do zmywarki powinny znaleźć się około 30-50 cm, a do lodówki około 30-100 cm nad płaszczyzną podłogi. Jeśli potrzebujemy gniazdek, by podłączyć sprzęt do zabudowy, dobrze jest zamontować je na ścianie za sąsiednią szafką – w jej tylnej ściance można pozostawić otwór, aby zapewnić sobie łatwy dostęp. Należy pamiętać, aby chronić gniazdka przed kontaktem z wodą, dlatego w kuchni i w łazience powinno się zachować co najmniej 60 cm odstępu między gniazdkiem a strefą mokrą, czyli na przykład wanną, umywalką, zlewozmywakiem czy brodzikiem.

Co jest ważne przy montażu gniazdek?

W kuchni powinno znaleźć się co najmniej pięć gniazdek. Odrębne obwody powinny być przeznaczone do urządzeń montowanych na stałe jak lodówka i zmywarka. Również do czajnika elektrycznego powinien być odrębny obwód. W łazience powinny być co najmniej trzy gniazdka, w tym odrębny obwód do przyłączenia pralki. Jeśli w pomieszczeniu znajdzie się więcej gniazdek, odstęp pomiędzy nimi powinien wynosić co najmniej 2 m. Pamiętajmy też o tym, aby w wilgotnych pomieszczeniach montować gniazda bryzgoszczelne.