Jak często podlewać storczyki? Sprawdzone sposoby na pielęgnację storczyków

Kwiart storczyku

Storczyki to rośliny o niezwykle pięknych kwiatach, które chętnie są uprawiane zarówno w mieszkaniach, jak i w przydomowych ogródkach. Jeżeli poddajemy je odpowiedniej pielęgnacji, są w stanie kwitnąc nawet do pół roku bez przerwy. Jak jednak prawidłowo zadbać o te kwiaty? Jak często polewa się storczyki, jaką ilością wody?

Ile wody potrzebują storczyki?

Storczyki to kwiaty, które potrzebują bardzo obfitego nawodnienia, wręcz takiego zalania, aby w doniczce zrobiła się kałuża. Kwiaty te bardzo lubią wodę, ale trzeba też uważać – gdy je podlejemy, należy później poczekać, aż ziemia przeschnie. Niestety częstym błędem powtarzanym przy pielęgnacji storczyków jest właśnie byt częste zalewanie. Zdecydowanie lepiej poczekać i przesuszyć ziemię, niż niepotrzebnie podlewać ponownie. Storczyki uwielbiają wodę, ale nie mogą w niej zbyt długo stać – korzenie mogą przez to szybko zgnić.

Jak podlewać storczyki?

Roślinę, jaką są storczyki, można podlewać na dwa sposoby – bezpośrednio wlewając wodę na ziemię lub poprzez zanurzenie doniczki w wodzie. Pierwszy tym należy do tych standardowych form podlewania – trzeba przy tym jednak pamiętać, by nie zalać liści, ponieważ może to spowodować poparzenia przez słońce lub rozwój grzybów. Ważne jest również, by nie zostawiać wody na podstawce, ponieważ zaszkodzi to korzeniom.

Drugi sposób podlewania to zanurzenie doniczki w wodzie. Zostawia się ją zamoczoną na czas 15 – 30 minut i później wyjmuje. Następnie dokładnie otrząsa się roślinę i pozwalając, by nadmiar wody wypłynął.

Warto również pamiętać, by storczyki podlewać z samego rana, jeszcze zanim słońce znajdzie się wyżej i woda zacznie parować w kranach.

Storczyk

Jak często podlewać storczyki?

Storczyki podlewa się obficie i do następnego podlania należy poczekać, aż ziemia przeschnie. W różnych warunkach może to być różny czas, a stan ziemi najlepiej sprawdzać palcem. Jeżeli podłoże jest suche na co najmniej 2 cm, można ponownie podlać kwiat.

Jaką wodą podlewać storczyki?

Nie zaleca się podlewania storczyków wodą z kranu, głównie z powodu dużej ilości wapna. Zdecydowanie lepiej sięgać po wodę przegotowaną lub destylowaną, świetnie nadaje się do tego także deszczówka. Jeżeli nie mamy zbytniej możliwości wyboru, a nasza woda jest „twarda”, można zmienić jej odczyn za pomocą kwasku cytrynowego. Należy również pamiętać, by podlewać kwiat wodą letnią, a nie zimną.

Pielęgnacja storczyków – nawożenie

Oprócz właściwego podlewania, aby storczyk mógł kwitnąć, potrzebne jest także odpowiednie nawożenie. Takie zabiegi powinno się przeprowadzać szczególnie w okresie kwitnienia co 3 – 4 tygodnie. To samo dotyczy kwiatów hodowanych w ogrodzie. W okresie wiosennym i letnim najlepiej sięgać po nawóz z większą zawartością azotu. Jeżeli zauważamy zżółknienie liści, wówczas potrzebne będzie nawożenie wieloskładnikowe.