Jaka jest optymalna wysokość baterii prysznicowej? Urządzanie łazienek

Łazienka z kabiną prysznicową

W wielu domach i mieszkaniach przy aranżacji łazienek coraz częściej decyduje się na montowanie pryszniców. Obok wyglądu czy typu prysznica, czy kwestii instalacyjnych, ważne będzie też to, na jakiej wysokości montuje się baterię. Na co zwracać uwagę? Jakie są wytyczne w montażu baterii prysznicowych?

Aranżacja łazienki – jak się przygotować?

Aranżacja łazienki wiąże się nie tylko z wyborem konkretnych elementów jej wyposażenia, bazując na stylu, w jakim chcemy urządzić wnętrze, ale także na parametrach technicznych. Instalując urządzenia sanitarne – umywalkę, wannę czy prysznic, należy wziąć pod uwagę przyłącza wodne, a także to, na jakiej wysokości instalujemy poszczególne baterie. Chodzi tutaj przede wszystkim o zachowanie odpowiedniego komfortu użytkowania przez każdego z domowników.

Jaka wysokość baterii prysznicowej?

Z założenia stosuje się ogólną zasadę według której, baterie prysznicowe montuje się na wysokości od 110 do 130 cm nad podłogą, co odpowiada wysokości pasa dorosłego człowieka. Różnica 20 cm wydaje się nie być duża, jednak ma spore znaczenie, gdy do czynienia mamy z osobami o różnym wzroście, co ma bezpośredni wpływ na wygodę użytkowania.

Chodzi o to, by kąpiel była jak najbardziej komfortowa – w przypadku zbyt nisko zamontowanej baterii, trzeba byłoby się schylać, by regulować wodę lub ją wyłączyć, jeżeli byłaby zbyt wysoko zamontowana, osoby niskie mogą mieć kłopot z dosięgnięciem. Podany przedział wysokości jest więc optymalnym rozwiązaniem, co powinno być wygodne zarówno dla osób wysoki, niskich, jak i dzieci.

Na co zwracać uwagę przy montowaniu baterii prysznicowej?

Skąd wziął się ten konkretny rozstaw? Przede wszystkim ze względu na wygodę – z założenia jest to optymalna wysokość, dzięki której korzystanie z prysznica i regulacja przepływu wody powinna być komfortowa dla każdego domownika. Wybierając jednak konkretną wysokość montażu, warto wziąć pod uwagę to, jakiego wzrostu są członkowie rodziny. Najlepiej, gdy wzrost poszczególnych osób jest podobny, wówczas nie powinno być z tym problemu. Natomiast, gdy wśród domowników mamy zarówno wysokie, jak i niskie osoby, wówczas trzeba pójść na kompromis i wybrać wysokość pośrednią.

Jaka wysokość dyszy baterii prysznicowej?

Oprócz przedstawionych wyżej zasad, czyli przyjętą wysokość oraz wzrost domowników, należy wziąć pod uwagę także rodzaj baterii prysznicowej i typ dyszy. W przypadku standardowej baterii z termostatem wybór wysokości nie ma większego znaczenia, jednak inaczej to wygląda w przypadku baterii podtynkowych oraz z deszczownicą, gdzie konkretne wymagania montażowe już występują.

W przypadku baterii prysznicowej podtynkowej trzeba wziąć pod uwagę wzrost użytkowników, przez co montuje się ja wysokości od 115 do 130 cm nad podłogą. Jak jest to jeszcze bateria dyszą do hydromasażu, należy także wiedzieć, na jakiej wysokości powinien być montaż. Zakłada się, że dolna część powinna znajdować się na poziomie 60 – 90 cm, środkowa na 95 – 125 cm, a górna na 130 – 160 cm.

Bateria prysznicowa z deszczownicą także zależna jest od wzrostu domowników,. Trzeba pamiętać, że dysza powinna znajdować się ani nie za wysoko, ani za nisko, by użytkownicy mieli do niej łatwy dostęp, ale by jednocześnie nie uderzać w nią głową. Zazwyczaj montuje się ją na wysokości 2 m w przypadku osób o wzroście 160 – 170 cm, a przypadku osób wyższych, wyżej. Zasada jest taka, by pomiędzy dyszą a głową osoby biorącej prysznic pozostawało co najmniej 30 cm wolnego miejsca.