Ile zarabia przedstawiciel handlowy w branży budowlanej? Czy opłaca się pracować jako przedstawiciel?

mężczyzna z aktówką na moście

Zastanawiasz się, czy warto pracować jako przedstawiciel handlowy? Na jakie zarobki można liczyć? Czy opłaca się zatrudnić jako przedstawiciel handlowy w branży budowlanej? Wyjaśniamy!

Czym zajmuje się przedstawiciel handlowy?

Praca przedstawiciela handlowego polega na tym, by sprzedawać produkty lub usługi, a więc zdobywać nowych klientów dla przedsiębiorstwa, w którym się pracuje. Głównym wyzwaniem osoby na takim stanowisku jest przekonanie klienta, że to właśnie oferowany przez nią produkt jest godny uwagi. Jeden spośród wielu dostępnych na rynku. Tak więc do zadań przedstawiciela handlowego należy też bardzo dobra znajomość branży i ofert konkurencji. Aby było to możliwe, trzeba poznać techniki aktywnej sprzedaży i negocjacji, by móc przekonać, że to właśnie produkty lub usługi danej firmy są tymi, których potrzebuje klient.

Reprezentant handlowy, bo tak coraz częściej mówi się o osobach na takich stanowiskach, powinien nie tylko sprzedawać, ale i reprezentować swoją firmę. Tak więc jego prezencja i umiejętności miękkie mają ogromne znaczenie. Jest niejako wizytówką przedsiębiorstwa, dla którego pracuje. Musi umieć „sprzedać” więc również siebie.

Co więcej, osoba pracująca jako przedstawiciel handlowy jest odpowiedzialna również za research rynku i zbieranie informacji o działaniach konkurencji. Tylko w ten sposób będzie wiedziała, co więcej może zaoferować lub jak zamaskować braki w stosunku do innych.

Często na tym nie kończą się obowiązki agenta handlowego. Musi bowiem zawrzeć umowę z pozyskanym klientem, utrzymywać z nim kontakt, realizować zamówienia i tym podobne.

Widać więc wyraźnie, że przedstawiciel handlowy nie jest sprzedawcą. On nie ma za zadanie tylko i wyłącznie skłonić do zakupu produktu. Ma też zawalczyć o klienta, który spotyka się z innymi ofertami. Nie mówiąc o wszelkich działaniach, które mają go zatrzymać na dłużej. Troska o odpowiednią obsługę posprzedażową również jest na barkach reprezentanta handlowego.

Gdzie może pracować przedstawiciel handlowy?

Dzisiaj przedstawiciel handlowy na GoWork znajdzie niejedno ogłoszenie o pracę, które może go zainteresować. Ten zawód można wykonywać w każdej branży. Warto więc szukać pracy jako agent handlowy tam, gdzie czujemy się najlepiej. Przedstawiciele handlowi są bardzo potrzebni bankom i firmom ubezpieczeniowym. Ale nie tylko tam. Agenci handlowi znajdą też pracę w branży FMCG, budowlanej, kosmetycznej, motoryzacyjnej, alkoholowej, rolniczej i wielu, wielu innych.

Oczywiście bywa tak, że jest to typowa praca polegająca na dowożeniu towarów i sprawdzaniu, jak są one wyeksponowane, ani by niczego nie zabrakło klientom. Coraz częściej jednak przedstawiciel handlowy osobiście sprzedaje produkty lub usługi firmy. To właśnie na takich agentów dzisiaj stawiają duże marki.

Ile zarabia przedstawiciel handlowy?

Nie da się jednoznacznie wskazać, ile wynoszą zarobki handlowca. Głównie z uwagi na to, że zależą od wielu czynników. Przede wszystkim ogromną rolę odgrywa to, w jakiej branży pracuje handlowiec. Kolejną kwestią jest to, jak duża jest firma, którą reprezentuje i jaki pracodawca ma kapitał. Ogromne znaczenie przy ustalaniu wynagrodzenia dla przedstawiciela handlowego ma to, jakie ma on wykształcenie, doświadczenie i staż zawodowy. Nie można zapomnieć i o tym, że region, w jakim działa, nie pozostaje bez wpływu na zarobki.

Jakie są zarobki przedstawicieli handlowych? W 2021 roku mediana rynkowa brutto wynosi 5150 złotych brutto. Jednak warto pamiętać, że wynagrodzenia handlowców ogółem wahają się od 4200 zł to 6670 zł brutto. Oczywiście, że zdarzają się takie przypadki, że pensja jest znacznie niższa lub dużo wyższa niż podane. Zwłaszcza że często te kwoty to podstawa. Do niej dolicza się zwykle premie za sprzedaż.

To nie wszystkie profity, na jakie mogą liczyć przedstawiciele handlowi. Bardzo często oprócz wynagrodzenia otrzymują służbowy telefon, samochód i komputer, a korzystać z nich mogą również w celach prywatnych.

Agenci handlowi zatrudnieni w dużych firmach otrzymują również benefity takie jak dodatkowe ubezpieczenie, pakiet medyczny, karty zniżkowe do klubów sportowych i wiele, wiele innych.

Najwięcej zarabia handlowiec pracujący w stolicy. To dość zrozumiałe, że zarobki warszawskiego przedstawiciela handlowego są wyższe niż w pozostałych miastach, bowiem w Warszawie jest większa ilość centrali różnych przedsiębiorstw. Okazuje się jednak, że to nie jedyne odstępstwo.

Ile zarabia przedstawiciel handlowy w branży budowlanej?

Wynagrodzenia handlowców są bardzo zróżnicowane nie tylko pod względem miejscowości, ale i w zależności od branży, w jakiej pracują. Kto zarabia najwięcej? W porównaniu do wysokości zarobków przedstawiciela farmaceutycznego lub handlowca z branży rolniczej, zarobki agenta handlowego z branży budowlanej prezentują się zdecydowanie lepiej. Tak więc mając predyspozycje do pracy jako przedstawiciel handlowy i wiedzę z zakresu budownictwa, warto pomyśleć o pracy w tej branży.

Co ciekawe, zgodnie z raportami płacowymi, w przypadku wynagrodzeń osób pracujących jako handlowcy w branży budowlanej, duża dysproporcja płacowa ma miejsce w przypadku różnej lokalizacji na mapie Polski. Okazuje się, że na najwyższe zarobki mogą liczyć przedstawiciele handlowi ze Śląska. W tym rejonie można zarobić minimalnie nawet 4 700 zł brutto.

Czy warto zostać przedstawicielem handlowym?

Czy osoba, która zdobywa nowych klientów dla przedsiębiorstwa, jest dobrze wynagradzana? To w głównej mierze od niego zależą przychody danej firmy. Jest on przecież odpowiedzialny za to, żeby produkt, który dana firma produkuje, trafił do potencjalnych zainteresowanych. Widać więc z powyższych rozważań, że pensja handlowca może być dość wysoka.

Czy oznacza to, że warto zatrudnić się jako przedstawiciel handlowy? Na pewno trzeba liczyć się z tym, że nie jest to łatwa praca. Wymaga czasami żelaznych nerwów przy negocjacjach. Nie mówiąc o wdrapaniu się na wyżyny kreatywności, by przekonać nieprzekonanych. To jednak zawód, który daje ogromną satysfakcję, gdy uda się pozyskać kolejnego klienta i zamknąć, a nawet przebić plan sprzedażowy.

Bez wątpienia nie jest to praca dla każdego. Co prawda, aby zostać przedstawicielem handlowym, nie trzeba kończyć żadnych specjalistycznych kierunków studiów, to czasami wiedza akademicka może przyśpieszyć drogę do awansu. Oprócz tego trzeba zdawać sobie sprawę z faktu, że aby pracować jako handlowie,c trzeba umieć komunikować się z innymi i być odpornym na stres. Bardzo ważna jest umiejętność nawiązywania długotrwałych relacji, której fundamentem jest nastawienie na klienta. Oczywiście orientacja na cel jest kluczowa, by mieć wyniki, dlatego ważna jest skuteczność i umiejętność zarządzania sobą w czasie.