Ile kosztuje, ile trwa budowa farmy fotowoltaicznej?

farma fotowoltaiczna

Panele fotowoltaiczne na dachach budynków nikogo już nie dziwią. Wielu Polaków przekonało się o tym, że są świetnym sposobem na zmniejszenie rachunków za prąd. A czy można potraktować je jako źródło przychodów? Oczywiście, że tak. Wystarczy postawić na farmę fotowoltaiczną. Co to jest i ile to kosztuje? Wyjaśniamy!

Farma fotowoltaiczna – co to jest?

Farma fotowoltaiczna określana również jako farma PV to elektrownia słoneczna. Jest to wydzielony teren, na którym rozlokowane są panele fotowoltaiczne, które zamieniają energię słoneczną w energię elektryczną.

Warto wiedzieć, że tak pozyskany prąd można zużyć na własny użytek, możliwe jest zmagazynowanie go w akumulatorach i wykorzystanie w czasie gorszego nasłonecznienia. W przypadku farmy PV, gdzie uzyskana jest znacznie większa ilość energii, możliwe jest przesłanie jej do sieci energetycznej do użytku innych odbiorców i zyskanie na tym pieniędzy.

Oczywiście budowę farmy fotowoltaicznej najlepiej powierzyć firmie, która ma w tym doświadczenie. Oferta instalacji fotowoltaicznych często rozpoczyna od poznania potrzeb inwestora, poprzez stworzenie koncepcji, a na montażu skończywszy. Budowa farmy fotowoltaicznej z sigmapolska.pl to nie tylko wykonanie prac związanych z jej przygotowaniem i posadawianiem, ale też późniejszy jej serwis oraz optymalizacja produkcji, emisji i kosztów.

Ile kosztuje budowa farmy fotowoltaicznej?

Budowa farmy fotowoltaicznej to inwestycja, a te wymagają odpowiedniego wkładu finansowego. Ile trzeba przeznaczyć na jej budowę? Trudno odpowiedź na to pytanie zawrzeć w jednym zdaniu. Na koszt budowy farmy fotowoltaicznej wpływa wiele czynników. Oczywiście największych nakładów finansowych wymaga zakup modułów fotowoltaicznych. Ale to nie wszystkie opłaty, z jakimi trzeba się liczyć.

Na szczęście w przypadku farmy fotowoltaicznej sam montaż na gruncie jest tańszy w porównaniu do sytuacji, w której moduły umieszcza się na dachu nieruchomości.

Ile kosztuje farma fotowoltaiczna? Szacuje się, że koszt budowy instalacji o mocy 1MW na gruncie wynosi od 2,5 mln zł do 2,9 mln zł. Praktycznie połowa ceny to moduły i falowniki. Warto więc negocjować ich cenę, gdyż każda oszczędność na nich przekłada się na zmniejszenie wysokości kosztów, jakie trzeba ponieść na inwestycję.

Sama konstrukcja i stacja transformatorowa to już mniejsze koszty, choć zależą od położenia i ukształtowania terenu. Pozostaje jeszcze przemyślenie i przeliczenie, ile wyniesie zabezpieczenie terenu wokół elektrowni, a więc zakup ogrodzenia i monitoringu. W kosztach uwzględnić należy również przyłączenie do sieci.

Ile trwa budowa farmy fotowoltaicznej?

Ile czasu trzeba liczyć na budowę farmy fotowoltaicznej? To zależy, od którego momentu chce się zacząć. Samo znalezienie działki, która będzie się nadawała pod budowę farmy PV może być wyzwaniem, więc zabierze z pewnością niemało czasu. W sytuacji, gdy się już ją posiada, wówczas czas może być znacznie krótszy.

Proces formalny również trwa długo. Trzeba spełnić wiele wymogów, a to czasochłonne. Formalności związane z zakładaniem farmy PV da się podzielić na kilka etapów. Pierwszym jest otrzymanie decyzji o warunkach środowiskowych, zabudowy, przyłączeniowych do sieci energetycznej. Później wymagana jest promesa koncesji. Po tym następuje samo postawienie farmy fotowoltaicznej i jej uruchomienie. Kolejnym krokiem jest otrzymanie koncesji. Po tym wszystkim można już produkować energię. Cały taki proces może zająć 2, a bywa, że i 3 lata.

Farma fotowoltaiczna – ile można zarobić?

Ile można zarobić na farmie fotowoltaicznej? Szacuje się, że rocznie zyskać można około 250 tysięcy złotych. Przy zainwestowaniu w farmę fotowoltaiczną 2500000 zł już po 10 latach ma się zwrot z inwestycji. Tak więc choć to bardzo kosztowna inwestycja, to jednak dość szybko można czerpać z niej ogromne korzyści, by finalnie już po 10 latach „wyjść na czysto”. Dzisiaj mówi się nawet, że ten czas może się znacząco skrócić z uwagi na spadające ceny paneli i rosnące ceny prądu.