Czym jest frezowanie, jakie materiały można frezować?

Wiertła do urządzenia frezującego

Jest to specjalna metoda obróbki skrawaniem za pomocą frezarki. To sprzęt ciężki, stosowany przez zakłady przemysłowe i produkcyjne. O tym, na czym dokładnie polega ten proces i jakie materiały można poddawać frezowaniu, dowiesz się z poniższego artykułu.

Co to jest frezowanie?

Jak już wspomniano, frezowanie stanowi proces obróbki skrawaniem polegający na oddzieleniu warstwy materiału przy użyciu specjalnego urządzenia, zwanego frezarką. Frezowanie to wycinanie np. w sklejce, piance, czy laminacie (więcej na frezujemy.com), które pozwala nadać poszczególnym materiałom odpowiedni kształt i formę. Proces skrawania może być stosowany zarówno do powierzchni płaskich, jak i elementów kształtowych. Zęby frezarki zagłębiając się w dany materiał, zdejmują z niego wióry o zmiennej grubości. Frezować można różnorodne płaszczyzny, gwinty, a nawet koła zębate. Dzięki obróbce materiałów skrawaniem możliwe jest wykonywanie niezwykle efektownych kompozycji urozmaicających wnętrza.

Maszyna frezująca podczas pracy

Jakie materiały można frezować?

Frezować można różnego rodzaju materiały. Najczęściej frezuje się drewno, ale można również metal, żeliwo, stal, aluminium czy tworzywo sztuczne. Możliwości są bardzo zróżnicowane.

Samych technik frezowania jest kilka, które można podzielić ze względu na rozmieszczenie ostrzy. Wyróżnia się techniki frezowania walcowego oraz kształtowego. Innym podziałem jest także ten dotyczący sposobu poruszania się ostrzy. Wówczas mówimy o frezowaniu współbieżnym, kiedy to obrabiany przedmiot oraz ostrze poruszają się w tym samym kierunku. Wyróżnia się jeszcze frezowanie przeciwbieżne, polegające na poruszaniu się elementów w przeciwnych kierunkach.

Najczęściej obrabianym materiałem jest drewno, ponieważ jest materiałem niezwykle wdzięcznym i nienarzucającym żadnych ograniczeń. W zależności od fantazji i wizji artystycznej, za pomocą frezarki można w drewnie wydrążyć rozmaite wzory, żłobienia, wnęki, wykonać różne profile i elementy dekoracyjne. Drewno jest łatwe w obróbce, ponieważ jest stosunkowo miękkie. Dlatego też często wykorzystuje się frezowanie do skrawania mebli.

Rodzaj samej frezarki jest uzależniony od typu obrabianego materiału. W przypadku drewna najczęściej stosuje się frezarki górnowrzecionowe lub dolnowrzecionowe. Umożliwiają one wydrążenie rowków oraz przycinanie płyt drewnianych i drewnopodobnych. Przy użyciu frezarki do naroży możliwe jest odcinanie naddatków płyt oraz zaokrąglanie krawędzi.

Zatem podsumowując, frezowanie jest sposobem obróbki materiałów, których szerokie zastosowanie znajduje się w różnych branżach, a zwłaszcza w meblowej. Możliwości, jakie dają metody frezowania, pozwalają na obróbki różnych materiałów, a konstrukcja samej frezarki i rodzaje stosowanych frezów, są ogromne. Odpowiednie narzędzia, maszyny oraz oczywiście wiedza na temat obrabiania materiałów są niezbędne, aby wykonać cały proces dokładnie.