Wypożyczenie znaków drogowych – czy każdy może wypożyczyć i postawić znak?

wypozyczanie-znakow-drogowych

Kto może postawić znak drogowy? Czy każdy ma do tego prawo i co trzeba zrobić, aby dostać zezwolenie na jego postawienie? Sprawdź i przekonaj się, czy możesz wypożyczyć znak drogowy i zamontować go na własną rękę.

Kto może wypożyczyć znak drogowy?

Najczęściej wypożyczalnia znaków drogowych kieruje swoje usługi do firm budowlanych, które wykonują roboty drogowe i potrzebują takiego oznakowania. Jednak znaki drogowe mogą kupić także osoby prywatne i wbrew pozorom nie jest to wcale trudne, bo na rynku można znaleźć mnóstwo firm oferujących takie produkty. Jednak przed zakupem warto zwrócić uwagę na to, że znaki muszą spełniać odpowiednie wymagania i być zgodne z przepisami. A producentów takich znaków jest znacznie mniej…

Wypożyczenie znaków drogowych jest szczególnie polecane wszystkim tym, którzy muszą na jakiś czas dokonać zmiany organizacji ruchu, więc nie chcą wydawać środków na zakup nowych znaków. A w jakich sytuacjach warto pomyśleć o wypożyczeniu znaków drogowych i kiedy jest to lepsze rozwiązanie niż ich zakup?

Znaki drogowe – kiedy warto wypożyczyć?

Wynajem znaków drogowych to dobry pomysł, gdy potrzebujemy tymczasowego oznakowania. Na przykład przy pracach remontowych drogi czy pracach budowlanych. Wynajem oznakowania jest również chętnie wykorzystywany przy organizacji wszelkich imprez masowych (festiwali, koncertów), a także marszów i manifestacji. Takie oznakowanie należy również zastosować podczas przejściowych utrudnień na drodze spowodowanych jakąś nagłą awarią lub modernizacją ulicznej infrastruktury.

Jak widać sytuacji, w których warto skorzystać z takiej wypożyczalni, jest bardzo dużo. A co najważniejsze, pozwala ona na optymalizację kosztów, ponieważ wynajem jest tańszy niż zakup nowych znaków drogowych zgodnych z przepisami.

Ile kosztuje znak drogowy?

Nowy znak drogowy, spełniający wszystkie niezbędne wymogi może być sporym wydatkiem. Najczęściej jeden znak kosztuje od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych. Dlatego jeśli mamy taką możliwość, to znacznie korzystniejszy finansowo okaże się wynajem. Wyceny takiego wynajmu znaków drogowych najczęściej dokonuje się po dostarczeniu do firmy projektu organizacji ruchu lub zestawienia potrzebnych znaków oraz po określeniu czasu, na jaki chcemy wynająć dane znaki drogowe.

Wypożyczenie znaków drogowych – o czym pamiętać?

Znaki drogowe należy wypożyczać tylko u sprawdzonych producentów, którzy wykonują oznakowanie zgodne z rygorystycznymi przepisami. Takie produkty muszą posiadać wysoką odporność na wszelkie warunki atmosferyczne, muszą być widoczne i czytelne, dlatego do ich produkcji stosuje się specjalne materiały odblaskowe. Ponadto przepisy określają również wielkość takich znaków. Dlatego przed zakupem lub wynajmem znaku, należy sprawdzić, czy wszystkie parametry są zgodne z obowiązującymi przepisami.
Ponadto warto wiedzieć, że postawienie znaku drogowego wymaga odpowiedniej zgody. Jeśli chcemy postawić taki znak na drodze wewnętrznej, musimy skierować pismo do zarządzającego nią podmiotu.