Praca w Holandii: budownictwo, usługi, IT. W jakich branżach pracują Polacy?

Amsterdam

Polacy wciąż chętnie wyjeżdżają za pracą do Holandii. Inny standard, podejście do życia, lepsze zarobki przyciągają zarówno młode osoby, które chcą dorobić, jak i dojrzałych fachowców czy specjalistów. A jakie zawody są najbardziej opłacalne w Holandii? W jakich branżach pracują Polacy?

Praca w Holandii w budownictwie

Praca w Holandii to głównie wakaty dla budowlańców (glospolski.nl), branża ta cieszy się sporą popularnością wśród emigrantów. Najbardziej poszukiwani są doświadczeni fachowcy, którzy mogą pochwalić się konkretnymi umiejętnościami. Wśród nich wymienia się zbrojarzy, murarzy i cieśli. Zatrudnienie w Holandii znajdą również organizatorzy projektów na budowie.

Poszukiwani fachowcy w Holandii

W Holandii brakuje fachowców w konkretnych dziedzinach. Pracę mogą znaleźć elektrycy, hydraulicy, monterzy, mechanicy, ślusarze, dekarze i tokarze. W wielu fabrykach jest zapotrzebowanie także na spawaczy. W Holandii w takich zawodach wymagane jest przedstawienie specjalnego certyfikatu VCA. Obowiązuje on w pracy o podwyższonym ryzyku. Konieczne jest także przestrzeganie holenderskich standardów bezpieczeństwa, dotyczy to zatrudnienia w fabrykach, na statkach czy na budowie.

Holandia: praca w usługach

Problemów ze znalezieniem pracy nie powinni mieć ci, którzy szukają jej w szeroko pojmowanych usługach. Wiele ogłoszeń skierowanych jest do opiekunek osób chorych lub starszych, niań, sprzątaczek i wykwalifikowanych pielęgniarek. Zatrudnienie znajdą osoby mające doświadczenie w gastronomii jak pomocnicy kuchenni oraz kelnerzy.

Praca dla specjalistów w Holandii

Holandia to kraj, który bardzo rozwija się pod względem nowoczesnych technologii, a to oznacza, że również w branży IT można znaleźć zatrudnienie. Ogłoszenia głównie przeznaczone są do programistów, developerów, grafików itd. Wraz ze wzrostem zatrudnienia w określonych branżach, poszukiwani są także specjaliści z zakresu Human Resources.

Praca sezonowa w Holandii

Polacy wciąż chętnie wyjeżdżają do Holandii do pracy sezonowej. Ta głównie wykonywana jest w ogrodnictwie oraz w fabrykach. Tymczasowe zatrudnienie znajdą ogrodnicy, osoby pakujące lub sortujące rośliny, magazynierzy i pracownicy produkcji.

Praca w Holandii a wymagania

Czy trzeba znać język niderlandzki, żeby pracować w Holandii? Na pewno jest on mile widziany. Z pewnością będzie jednak wystarczający język angielski, ponieważ posługuje się nim większość mieszkańców Niderlandów. Wiele osób zna też dobrze język niemiecki. A jakie wymagania stawiają najczęściej holenderscy pracodawcy? Wiele zależy od tego, jakiego stanowiska dotyczy praca. W przypadku fachowców często potrzebne są dokumenty potwierdzające ich kwalifikacje. Warto zadbać od razu, by praca ta była legalna, a to wiąże się z formalnościami. Należy dokonać rejestracji w Gemeente, gdzie otrzyma się odpowiednik polskiego PESEL-u. Konieczne będzie też założenie konta w banku. Przed wyjazdem do Holandii warto natomiast wyrobić kartę EKUZ, która uprawnia nas do bezpłatnej opieki medycznej w krajach Unii Europejskiej.