Nic tak człowieka nie irytuje, jak komary i inne gryzące owady. Na szczęście można się przed nimi bronić na wiele różnych sposobów. W aptekach dostępnych jest wiele rozmaitych środków działających odstraszająco. Można również bronić się przed komarami w sposób naturalny, wykorzystując środki i produkty, które posiadamy w domu. Jakie są skuteczne sposoby na walkę z komarami? Podpowiadamy w poniższym artykule.
Naturalne sposoby na komary
Na rynku jest wiele różnorodnych produktów i środków pozwalających na skuteczne odstraszanie komarów. Jednak można pozbyć się ich również w sposób naturalny. Komary na pewno będą nas omijać szerokim łukiem, jeśli zastosujemy takie rozwiązania jak:
- Kocimiętka
Zapach kocimiętki odstrasza komary dzięki olejkowi eterycznemu nazywanego neptalakton. Co więcej, kocimiętka rośnie właśnie w sezonie, kiedy aktywność komarów jest wyjątkowo wzmożona, czyli w czerwcu, w lipcu, a także we wrześniu i październiku. Można ją zasadzić w doniczce i hodować na balkonie lub na parapecie a jej zapach będzie działał jak powłoka ochronna przeciw komarom.
- Komarzyca/Komarowiec
To roślina o bardzo intensywnym zapachu, która skutecznie odstrasza komary oraz mole. Zaczyna kwitnąć od maja aż do jesieni, zatem można wcześniej przygotować się na sezon komarowy.
- Mięta
Mięta dzięki swemu orzeźwiającemu aromatowi, skutecznie przegania komary na całe lato. Doniczkę z miętą można postawić obok bazylii (która również odstrasza komary). Na bieżąco podlewana i zadbana może przetrwać całe lato i pozwolić na cieszenie się jego urokami bez irytującego brzęczenia nad uchem.
- Olejki eteryczne
W walce z komarami najlepiej sprawdzą się olejek migdałowy, cytrynowy, cynamonowy, waniliowy, eukaliptusowy, sosnowy oraz kokosowy. Pomocne będą również olejek anyżowy, herbaciany oraz wyciąg z kwiatów pomarańczy. Do przygotowania domowego aerozol u potrzebna będzie butelka z atomizerem, do którego należy wlać szklankę żytniej wódki, ok. 20 ml wybranego olejku zapachowego i całość wymieszać. Przed pierwszym użyciem, warto przeprowadzić próbę uczuleniową (na skórze za uchem). Jeśli przejdzie ona bez problemu, wówczas takim olejkiem można spryskiwać całe ciało.
- Ocet i cebula
Surowa cebula wytwarza bardzo silny i intensywny zapach. Pokrojoną w plastry cebulę można położyć na całą noc na parapecie. Również ocet dzięki swojemu charakterystycznemu zapachowi może skutecznie odstraszać komary. Wystarczy zamoczyć w nim gąbkę i położyć ją przy łóżku lub na parapecie przy otwartym oknie. Najlepiej stosować ocet z liścia orzecha włoskiego.
- Bezzapachowe kosmetyki
Komary zwabia zapach potu, a konkretnie kwas mlekowy i amoniak w nim zawarte. Dlatego niezwykle istotne jest, aby dbać o higienę osobistą i najlepiej używać wtedy bezzapachowych kosmetyków. Ponadto lepiej unikać ciemnych strojów, ponieważ ciemne kolory przyciągają komary.
Urządzenia i preparaty na komary
Jeśli kogoś nie interesują naturalne sposoby na zwalczanie komarów, wówczas może sięgnąć po takie rozwiązania jak:
- Fumigator
Są to preparaty w postaci trujących gazów, dymów lub pary. W sklepach można kupić płyny owadobójcze do spryskiwania pomieszczeń i płytki, które można układać w różnych miejscach w domu. Zaliczają się do nich również spirale, które można postawić na balkonie lub tarasie, które żarząc się, wydzielają trujące dla komarów oraz innych owadów opary.
- Elektrofumigatory
Jest to zapas płytek owadobójczych i odparowywacz. Płytkę nasączoną specjalnym preparatem wkłada się pod kratkę odparowywacza, który umieszcza się w gniazdku elektrycznym. Po podłączeniu do sieci opary preparatów ulatniają się, zabijając irytujące owady.
- Lampki
Specjalne lampki do zwalczania owadów posiadają małą żarówkę, którą osłania metalowa siatka lub gęsto rozmieszczone pionowe pręciki. Przez te metalowe części płynie prąd. Światło lampki działa na owady jak magnes przyciągając je do siebie metalowe części, śmiertelnie porażają owady. Co prawda natężenie prądu w lampce nie stanowi zagrożenia dla człowieka, niemniej jednak zachować niezbędne środki ostrożności i umieścić lampkę na odpowiedniej wysokości, z dala od łóżek domowników czy ciekawskich dzieci. Warto wiedzieć, że aby urządzenie działało, konieczne jest wyłączenie wszystkich inne źródeł światła w tym telewizory, ponieważ owady będą wabione najsilniejszym źródłem energii.
- Plastry z mikrokapsułką
Tego typu plastry zawierającą roślinny olejek citronella. Po zgnieceniu mikrokapsułki, plaster przyklejany jest do mebli, na ubrania lub do psiej obroży. Zapachowa warstwa ochronna zabezpiecza przed atakiem komarów na odległość metra. Taki plaster może działać nawet do 8 godzin, jednak najskuteczniej działają do 6 godzin. Ich działanie można trochę przedłużyć, naciskając mikrokapsułkę, żeby wyparowały resztki oleju.
Jak widać, skutecznych metod na walkę z komarami jest sporo, zatem wcale nie musimy chodzić pogryzieni przez te irytujące owady i możemy w pełni czerpać radość i przyjemność z tego, co oferuje nam lato oraz początek jesieni. A komarom mówimy stanowcze i zdecydowanie NIE.
nowe komentarze