Rodzaje i zastosowanie nitonakrętek. Jak dobrać nitonakrętki?

Narzędzie nitownica

Nitonakrętki to niewielkie elementy złączne, które wykorzystywane są powszechnie w budownictwie. Przydają się podczas łączenia różnego rodzaju materiałów w sposób trwały. Nitonakrętki dostępne są w różnych rodzajach, do ich zamontowania konieczne jest użycie profesjonalnego narzędzia, czyli nitownicy. Co warto wiedzieć o popularnych nitonakrętkach i ich zastosowaniu?

Nitonakrętka – co to jest?

Nitonakrętka to niewielki element, który wykorzystywany jest do połączeń różnego rodzaju materiałów. Jest to rodzaj tulejki, w której znajduje się gwintowana część. Ponadto nitonakrętka składa się z części niegwintowanej cienkościennej oraz z kołnierza. Połączenia za pomocą tych elementów wyróżniają się wyjątkową odpornością na uszkodzenia mechaniczne oraz na działanie czynników atmosferycznych lub różnych substancji.

Rodzaje nitonakrętek

Elementy złączne tego typu różnią się między sobą rozmiarem, wyglądem kołnierza, zastosowaniem, a także materiałem, z którego zostały wykonane. Wśród wyjątkowo wytrzymałych i odpornych nitonakrętek wymienia się te wyprodukowane ze stali nierdzewnej. W sprzedaży dostępne są także elementy wykonane z aluminium, stali ocynkowanej oraz nitonakrętki kwasoodporne.

Nitonakrętki podzielić można na przelotowe i nieprzelotowe. Pierwsze rozróżnienie obejmuje m.in. nitonakrętki z kołnierzem walcowym z trzpieniem cylindrycznym, radełkowanym, sześciokątnym, z kołnierzem walcowym powiększonym, z kołnierzem stożkowym, neoprenowe itd. Wśród tych nitonakrętek często stosowane są te z trzpieniem sześciokątnym, głównie z powodu ich właściwości. Nitonakrętki sześciokątne zobaczysz na www.incop.pl, eliminują one możliwość przekręcania się tych elementów w materiale.

Wśród nakrętek nieprzelotowych wymienia się m.in. elementy z kołnierzem walcowym z trzpieniem cylindrycznym radełkowanym, z kołnierzem stożkowym z trzpieniem cylindrycznym.

Jakie jest zastosowanie nitonakrętek?

Możliwość zamontowania konkretnej nitonakrętki jest uzależniona od wyglądu i rodzaju kołnierza, kształtu nitonakrętki, rodzaju zakończenia nitonakrętki (otwarte, zamknięte), ale i materiału, który ma zostać połączony przez dany element. Niektóre z nich sprawdzają się do łączenia metalu, inne do szkła czy tworzyw sztucznych. Dzięki tak wielu rodzajom nitonakrętek ich zastosowanie jest niemal uniwersalne. Najważniejsze, żeby dobrać odpowiednio rodzaj tego elementu łącznego do przeznaczenia.

Nitonakrętki są często wykorzystywane w budownictwie i w przemyśle. Główną zaletą nitowania jest szybki montaż tych elementów. To usprawnia w znaczny sposób pracę. W dodatku w pewnym stopniu można nitowanie zautomatyzować. Zastosowanie zwiększa też wykorzystanie elementów wyprodukowanych ze stali nierdzewnej, te mogą być montowane nawet w miejscach, które narażone są na kontakt ze szkodliwymi substancjami, czy będą miały kontakt z deszczem, śniegiem czy promieniami słonecznymi.