Blat pod oknem w kuchni, na jakiej wysokości, jak go urządzić?

Wyspa kuchenna, wysokie krzesła

Planowanie remontu kuchni nie jest łatwym zadaniem, schody zaczynają się już przy pobieraniu wymiarów, bo nasuwa się pytanie, czy kuchnia powinna być dostosowana pod okno i już istniejący parapet? Jak zaaranżować kuchnię z parapetem i zyskać przy tym więcej miejsca do zagospodarowania?

Na jakiej wysokości powinien być blat kuchenny pod oknem?

Okno, jak i parapet okienny powinny znajdować się odrobinę wyżej od blatu. Natomiast blat, jak już wspomnieliśmy w poprzednim artykule o tym, jaka wysokość blatu kuchennego będzie odpowiednia, powinien znajdować się mniej więcej na wysokości bioder, ważne jest to, by ręce były luźne, lekko ugięte w łokciach. Fachowcy zwykle proponuję wysokość od 85 do 90 cm, w takim wypadku parapet powinien znajdować się na mniej więcej 90-95 cm od posadzki, dzięki czemu blat swobodnie zmieści się pod parapetem.

Jak zaaranżować parapet w kuchni?

Coraz więcej osób decyduje się na nieszablonowe rozwiązanie, jakim jest połączenie parapetu okiennego z blatem, tak, by stworzyły jedną całość. To rozwiązanie ma swoje zalety, możemy dzięki niemu zyskać odrobinę więcej przestrzeni do zagospodarowania, bo powierzchnia blatu będzie większa. Trzeba jednak pamiętać, że tego typu rozwiązanie wiąże się z częstszym myciem okien, w zależności od tego, czy pod oknem znajdzie się zlewozmywak, czy może kuchenka.

Okno w kuchni, co najlepiej umieścić w tym miejscu?

Pod oknem można umieścić zlewozmywak, dzięki czemu możemy sobie umilić czynność mycia naczyń po obiedzie. Warto też przemyśleć, czy nie lepiej byłoby pod oknem umieścić blat roboczy i kuchenkę gazową lub płytę indukcyjną. To będzie najlepiej oświetlone miejsce w całej kuchni, więc komfort samego gotowania może wzrosnąć przy dobrym oświetleniu, dzięki temu rozwiązaniu możliwe, że instalacja LED-ów pod szafkami nie będzie konieczna, bo przestrzeń robocza będzie dostatecznie oświetlona. Można także pod oknem zostawić sam blat roboczy, a pod nim zmywarkę, jeśli odpływy pozwalają na takie rozpieszczenie.

O czym pamiętać, przy urządzaniu kuchni z oknem?

Wybranie odpowiednich okien do kuchni, może być znaczące. Przede wszystkim warto zastanowić się, czy nie lepiej byłoby wybrać okno z nawiewnikiem lub z trybem mikrowentylacji, nie wszystkie okna posiadają tego typu rozwiązania.

Kolejna rzecz, na którą warto zwrócić uwagę, to sposób otwierania się okna, powinno być ono uchylno-rozwieralne, dobrym rozwiązaniem byłoby także okno przesuwne, chociaż nie jest ono zbyt popularne. Jeśli zdecydujemy się na blat zamiast parapetu, to trzeba pamiętać o tym, by okno mogło się swobodnie otwierać, że nic go nie blokuje.

Natomiast w sytuacji, w której zdecydowaliśmy się na zlewozmywak pod oknem, należy zwrócić uwagę na umiejscowienie baterii, czy nie będzie ona przeszkadzała w otwieraniu okna, to bardzo ważne, ponieważ w przeciwnym razie umycie zewnętrznej strony okna może być po prostu niemożliwe.