Na jakiej wysokości powinno się zamontować zlew w kuchni?

Stalowy zlew kuchenny i deska do krojenia

Remont kuchni to nie lada wyzwanie, wybranie odpowiednich kafelek czy mebli nie jest tak problematyczne, jak zorganizowanie przestrzeni do gotowania. Trzeba pomyśleć o jak najbardziej funkcjonalnych meblach, by czas spędzany w kuchni był przyjemnością. Dziś na tapet bierzemy zlewozmywaki, podpowiemy, na jakiej wysokości powinniśmy je umieścić i gdzie powinny się znajdować.

Jaki zlew do kuchni wybrać?

Obecnie na rynku mamy całą gamę różnych zlewozmywaków, każdy znajdzie coś dla siebie. W sklepach budowlanych znajdziemy umywalki o różnych, finezyjnych kształtach, w ciekawych wariantach kolorystycznych, wykorzystuje się także do tego przeróżne materiały, możemy zakupić zlew stalowy, kamienny czy ceramiczny. Najwygodniejsze są te ceramiczne, można łatwo je wyczyścić, są też niestety najdroższe. Kamień czy granit jest materiałem trudnym w użytkowaniu i tego typu rozwiązania poleca się raczej osobom, które wiedzą, jak zadbać o ten materiał, w ich przypadku należy jednak zadbać o dostatecznie wytrzymałe szafki, ponieważ są ciężkie. Stalowe zlewozmywaki są najbardziej przystępne cenowo, a też dobrze prezentują się w kuchni. Na tym jednak wybór się nie kończy, ponieważ możemy jeszcze wybrać zlew, ze względu na sposób montażu, wyróżniamy:

  • wpuszczane,
  • wpuszczane równo z blatem,
  • podwieszane,
  • nakładane.

Jaka jest standardowa wysokość zlewozmywaka?

Ze zlewu powinno się korzystać komfortowo, dobrze by było, by człowiek przy myciu naczyń nie męczył się i garbił. Dlatego wysokość umywalki, zupełnie jak w przypadku blatów kuchennych powinno dobierać się według wzrostu. Ręce powinny być delikatnie zgięte w łokciach. Jeśli zaś chodzi o standardowe wysokości, to wiele lat temu umywalki montowano według panujących wtedy warunków technicznych i zlewy miały po 75-80 cm wysokości. Dziś już się raczej odchodzi od tej wysokości, wiele osób decyduje się na wpuszczenie zlewu w blat kuchenny na wysokości od 80 do 95 cm, należy do tego uwzględnić jeszcze miejsce na otwory kanalizacyjne czy podłączenie odpływów.

Zlew w kuchni a inne sprzęty AGD

Zlew często musi znajdować się w ścisłym sąsiedztwie z innymi sprzętami AGD, w szczególności tymi, które również wymagają podłączenia do wody, jak zmywarka czy pralka. Dlatego przy planowaniu położenia zlewozmywaka, warto zastanowić, gdzie zostaną umieszane inne sprzęty. Szczególnie blisko powinna być zmywarka, która potrzebuje być podłączona do zimnej wody, odległość powinna być uzależniona od długości wężyka. W mniejszych mieszkaniach w kuchni często znajduje się pralka, ta powinna być jak najbliżej umywalki, ponieważ odpływ od pralki nie jest zbyt długi.

W jakich miejscach nie montować zlewu w kuchni?

Wygodnym miejscem na umieszczenie umywalki jest narożny blat lub w miejscu ciągłego blatu, warto jednak wziąć pod uwagę, ile wtedy zostanie nam miejsca na przygotowywanie posiłków. Nie zalecamy jednak ścisłego montażu zlewu obok płyty grzewczej, czy kuchenki gazowej, może to być niebezpieczne, a kontakt z wodą może spowodować różnego rodzaju awarie.