Czym są gabiony ogrodzeniowe?

gabion

Planując instalację ogrodzenia, warto wziąć pod uwagę więcej niż jedno rozwiązanie. Oprócz standardowych płotów czy siatek dostępne są również rozwiązania znacznie ciekawsze. Jeśli chcemy urozmaicić nieco wygląd wokół naszego domu, warto dowiedzieć się, czym są gabiony ogrodzeniowe i jak je dobrze wykorzystać.

Czym są gabiony ogrodzeniowe?

W swojej najprostszej formie gabiony ogrodzeniowe to rodzaj podmurówki, stosowanej do instalacji, na przykład ogrodzenia panelowego. Mówiąc bardziej szczegółowo, jest to instalacja metalowa, wypełniona najczęściej naturalnym kamieniem. Klasyczna konstrukcja, przypominająca literę U służy do podtrzymywania elementów ogrodzenia panelowego. Tym samym jest to skuteczny sposób na budowę ogrodzenia czy podobnej zapory lub osłony.

Tego rodzaju forma zawiera często słupki ogrodzeniowe jako część gabionu. Nie jest to jednak reguła, ponieważ ze względu na relatywnie prostą konstrukcję, ogrodzenie to może przyjmować wszelakie kształty. Montaż gabionów ogrodzeniowych wymaga wiedzy i doświadczenia, więc instalacją tego typu zajmują się firmy takie jak Metal-MR, które profesjonalnie montują i wypełniają kosze oraz całe ogrodzenia.

Jak wykonuje się gabiony ogrodzeniowe?

Proces wykonania oraz montażu gabionów ogrodzeniowych jest dosyć prosty, przynajmniej w teorii. Proces ten można podzielić z przygotowanie wszystkich elementów i samą instalację. Aby zacząć pracę, należy przygotować kosze gabionowe, które zostaną wypełnione kamieniami. Same kosze wykonywane są najczęściej z drutu ocynkowanego, a wypełniane są granitem, bazaltem lub innym wybranym kamieniem.

Posiadając podstawę konstrukcji, kolejne kroki są już w zasadzie dowolne. Decydując się jednak na rozwiązanie klasyczne, konieczne do wykonania będą słupki ogrodzeniowe. Kiedy praca zostanie zakończona, a my mamy już kształt podobny do litery U, bez przeszkód można montować panele ogrodzeniowe do gabionu.

Jakie kształty mogą mieć gabiony ogrodzeniowe?

Korzystając z wolności, jaką daje konstrukcja koszy gabionowych na wymiar, możliwe jest również dostosowanie kształtu i formy ogrodzenia do naszych preferencji. Jednym z najbardziej popularnych rozwiązań, jest całkowite wypełnienie gabionu ziemią, tworząc tym samym wielką donicę. Tak wolne podejście do formy ogrodzenia daje ogromne możliwości, które ograniczone są wyłącznie naszą wyobraźnią oraz ceną gabionów.

Warto również pamiętać, że decydując się na większe konstrukcje, należy zadbać również o odpowiednie zabezpieczenie. Kamień, pręty metalowe czy ziemia są materiałami dość ciężkimi, więc stawianie z nich wysokich instalacji bez zabezpieczenia, mogłoby powodować potencjalne zagrożenie.

Gabiony ogrodzeniowe są więc konstrukcjami metalowo-kamiennymi, których zadaniem jest przede wszystkim stanowienie oparcia dla paneli ogrodzeniowych. Proces konstrukcji gabionów polega na przygotowaniu odpowiednich koszy metalowych, które następnie wypełniane są kamieniami. Dzięki relatywnie prostej budowie ogrodzenia te mogą przyjmować przeróżne kształty, z których najbardziej popularny jest gabion cały wypełniony materiałem, stanowiący ogrodzenie lub donicę.