Sporządzając listę najpopularniejszych urządzeń kuchennych, na jednym z najwyższych miejsc musiałby się niewątpliwie znaleźć okap kuchenny. Warto jednak pamiętać, że umiejscowienie tego kluczowego narzędzia podlega konkretnym zasadom. Właśnie dlatego w poniższym tekście przedstawimy, na jakiej wysokości powinno się zamontować okap kuchenny.
- Od czego zależy, na jakiej wysokości zamontować okap kuchenny?
- Na jakiej wysokości zamontować okap kuchenny kominowy?
- Na jakiej wysokości zamontować okap podszafkowy?
Od czego zależy, na jakiej wysokości zamontować okap kuchenny?
Wysokość okapu kuchennego jest ściśle powiązana z jego szerokością i możliwościami przerobowymi. Głównym jego zadaniem jest zbieranie oparów znad kuchenki i oczyszczanie powietrza w całym pomieszczeniu. Jego działanie można porównać do odwróconego lejka, który wyłapuje parę i aromaty powstałe, w wyniku gotowania. To jak wysoko umieścimy okap, zależne będzie od rodzaju kuchenki, jej szerokości oraz szerokości samego urządzenia zbierającego opary.
Głównym parametrem, na którym powinniśmy się skupić podczas wyboru okapu, jest szerokość kuchenki, jeśli jest już ona zamontowana lub wybrana. Jest to istotne, ponieważ okap kuchenny 50 cm może pasować do nieco mniejszych aranżacji niż, na przykład okap kuchenny 60 cm. Optymalnym rozwiązaniem będzie zastosowanie okapu o rozmiarze zbliżonym do kuchenki, dzięki czemu łatwiej będzie oszacować odpowiednią odległość.
Na jakiej wysokości zamontować okap kuchenny kominowy?
Okap kuchenny kominowy najlepiej zamontować w takiej odległości od kuchenki, aby nie groziło mu uszkodzenie przez palniki. Nie da się bowiem ukryć, że odmiana kominowa omawianego urządzenia najlepiej sprawdza się właśnie przy kuchenkach gazowych. Są one w stanie szybciej oczyścić powietrze w kuchni, a przede wszystkim usunąć ewentualny gaz, który mógłby stanowić zagrożenie. Biorąc pod uwagę wysokie temperatury palników, okap kuchenny kominowy najlepiej zamontować w okolicach od 60 do 70 cm nad kuchenką.
Na jakiej wysokości zamontować okap podszafkowy?
Okap podszafkowy, najczęściej spotykany przy płytach elektrycznych, bez większych problemów można zamontować nieco niżej niż w przypadku kuchenki gazowej. Wynika to z dwóch podstawowych różnic tego typu okapu. Przede wszystkim przy płytach elektrycznych grzewczych, a tym bardziej indukcyjnych, nie występuje bezpośrednie zagrożenie przegrzania od płomieni. Brak palników gazowych oznacza, że okap podszafkowy może być zamontowany nieco niżej, bo już od 50 cm nad kuchenką.
Kolejnym powodem niskiego zawieszenia może być tu najzwyczajniej aranżacja okapu kuchennego w kuchni. Dzięki temu, że omawiany okap nie musi być połączony bezpośrednio z kominem, można go wykorzystać w większej ilość nowoczesnych stylizacjach. Wybierając meble kuchenne na wymiar, warto pamiętać o tym, że okap podszafkowy można zamontować w zasadzie na dowolnej wymaganej wysokości.
Jak widać to, na jakiej wysokości powinno się zamontować okap kuchenny, zależne jest w dużej mierze od rodzaju wykorzystywanej kuchenki oraz aranżacji. Okapy kuchenne kominowe, które umieszczane są nad palnikami gazowymi, powinny znajdować się nieco wyżej. Z drugiej strony okap podszafkowy mamy możliwość zamontować w zasadzie na dowolnej wysokości, ale w dalszym ciągu warto pamiętać, aby spełniał on swoje zadanie.
Warto też pamiętać, że kuchnię najlepiej dopasować do swojej własnej wysokości!
Są i tacy, co się nie przejmują okapami… Wynajmuję mieszkanie w którym nie ma okapu i właściciel nawet się nie kwapi by go kupic 😛 W poprzednim mieszkaniu za to miałam okap….. Ale nie działał xD