Kredyt gotówkowy na remont – kiedy się opłaca?

remont

Większość z nas przed rozpoczęciem remontu, zarówno gruntownego, jak i drobnego, dokonuje orientacyjnej wyceny materiałów oraz kosztów robót, których wykonanie będzie niezbędne do jego przeprowadzenia. Warto jednak wiedzieć, że aktualnie ceny w branży budowlano-remontowej rosną bardzo dynamicznie, dlatego może zdarzyć się niedoszacowanie środków, które potrzebne będą na wykonanie prac. Czy w takim wypadku kredy gotówkowy na remont będzie dobrym rozwiązaniem?

Czym jest kredyt gotówkowy na remont?

Na początku warto podkreślić, że na rynku usług bankowych nie istnieje produkt będący kredytem gotówkowym na remont. Z zasady kredyt gotówkowy jest zobowiązaniem łatwym do uzyskania, z którego środki można spożytkować na dowolny cel, np. remont całkowity lub jego część. Dzięki niemu możliwe jest całkowite wykonanie prac albo dokończenie rozpoczętych zadań przy jednoczesnym nieponoszeniu jednorazowo bardzo wysokich kosztów – spłata kredytów gotówkowych może być rozłożona nawet na 10 lat. Są one udzielane tylko przez banki, w odróżnieniu od pożyczek gotówkowych. Kredyty gotówkowe podejrzysz tutaj (www.bankier.pl), zyskasz także szansę zbudowania rankingu najlepszych ofert dopasowanych do swoich potrzeb.

Warto zaznaczyć, że remont mieszkania lub domu może stanowić opłacalną inwestycję, ponieważ ceny wyremontowanych nieruchomości mogą być dużo wyższe niż tych w gorszym standardzie – to cenna wskazówka dla osób, które niebawem planują sprzedać lokum.

Aby móc uzyskać kredyt gotówkowy na remont koniecznie jest wypełnienie wniosku dla kredytobiorców ubiegających się o środki od banku oraz zgromadzenie wymaganych przez bank dokumentów (mogą one różnić się w zależności od instytucji). Kolejnym krokiem jest złożenie ich wraz z wypisanym formularzem do banku. Po otrzymaniu pozytywnej decyzji kredytowej w krótkim czasie można podpisać umowę oraz korzystać ze środków. Sprawę ta można także załatwić online.

Alternatywy dla kredytu gotówkowego na remont

Zanim będziemy rozważać kwestie opłacalności kredytu gotówkowego na remont, warto zwrócić uwagę na to, że istnieją inne możliwości sfinansowania prac remontowych w domu lub mieszkaniu. Pierwszą z nich jest debet w karcie lub karta kredytowa. Bank oddaje do dyspozycji klienta środki, które przez pewien, zazwyczaj krótki czas, nie podlegają oprocentowaniu. Oznacza to, że zwracając gotówkę w czasie np. 50 dni od zaciągnięcia zobowiązania, nie ponosi się żadnych kosztów. Mogą jednak istnieć od tego wyjątki, związane m.in. z wypłatą z bankomatów. Warto podkreślić, że zazwyczaj udzielane są one na niewielkie kwoty, dlatego nie ma możliwości sfinansowania nimi całego remontu. Drugą z opcji na pozyskanie środków jest kredyt hipoteczny, który udzielany jest na wysoką kwotę, jednak wymaga wniesienia wkładu własnego w wysokości 20% wartości zobowiązania, jak i zabezpieczenia spłaty hipoteką. Udzielany jest on jednak na dużo wyższe kwoty niż klasyczny kredyt gotówkowy.

Kiedy opłaca się zaciągnąć kredyt gotówkowy na remont?

Zaciągnięcie kredytu gotówkowego wiąże się z koniecznością poniesienia kosztów udzielenia zobowiązania – w związku z tym warto przemyśleć czy będzie to opłacalne. Kiedy warto zainteresować się tym źródłem pozyskania środków? Gdy stan nieruchomości ciągle się pogarsza i natychmiastowe wykonanie remontu pozwoli na zaoszczędzenie pieniędzy na przyszłych, bardziej zaawansowanych remontach. To także dobry wybór, gdy lokal nie nadaje się do użytkowania w obecnym stanie. Nie ulega wątpliwości, że kredyt na remont opłaca się zaciągnąć także wtedy, gdy jego koszty będą wyjątkowo niskie w związku z oferowaną przez bank ofertą specjalną. Dodatkowo to bardzo dobre rozwiązanie dla inwestorów – mieszkanie na wynajem warto wyremontować jak najszybciej, by zaczęło na siebie zarabiać, zwłaszcza gdy kupione było za pieniądze z kredytu hipotecznego. W przypadku niewielkich kwot dużo lepszą, bardziej opłacalną, możliwością będzie skorzystanie z karty kredytowej, debetu w karcie lub odłożenie brakującej kwoty. Ponadto nie zaleca się zaciągania zobowiązań, gdy remont może zaczekać lub gdy posiada się wolne środki z innego źródła – oszczędności czy z darowizny.

Jak wybrać najlepszy kredyt gotówkowy na remont?

Podczas analizowania ofert kredytów dostępnych na rynku bardzo ważnym parametrem jest RRSO, czyli Rzeczywista roczna stopa oprocentowania, która stanowi całkowity koszt zaciągnięcia zobowiązania. Warto jednak podkreślić, że czasami banki udzielają zobowiązania po spełnianiu przez kredytobiorcę określonych warunków, np. otworzenia konta osobistego, wzięcia kart kredytowej czy ubezpieczenia kredytu, które nie są wliczone w ten wskaźnik. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na opłaty związane z przedwczesną spłatą zobowiązania oraz jej opóźnieniem. Analizując kredyty dostępne na rynku, warto wspomóc się rankingami oraz kalkulatorami kredytowymi, które stanowią zestawienie najkorzystniejszych ofert w danym czasie i mogą być wskazówką, na które oferty warto zwrócić uwagę. Podczas poszukiwania kredytu gotówkowego na remont pomocne może być także wsparcie pośrednika lub doradcy kredytowego.