Jak szukać działki na sprzedaż, na co uważać?

widok działki z lotu ptaka

Własny dom to marzenie wielu osób. Aby je spełnić, trzeba najpierw znaleźć odpowiednią działkę. Może się wydawać, że to pestka w porównaniu z samą budową oraz wykończeniem domu, jednak już na tym etapie często pojawiają się problemy. Na co uważać podczas szukania gruntu pod budowę domu? Co sprawdzić przed zakupem działki?

Gdzie szukać działki na sprzedaż?

W tej kwestii możliwości jest sporo, można korzystać z pomocy biur nieruchomości, szukać ofert w lokalnej prasie, próbować zdobyć informacje pocztą pantoflową, jednak najpopularniejszym i najbardziej skutecznym sposobem jest przeglądanie ofert zamieszczanych w internecie. Grunty, działki na sprzedaż znajdziesz na sprzedajemy.pl, a także w wielu innych miejscach w sieci.
Trzeba przy tym pamiętać, że proces wyszukiwania działek, oglądania ich w rzeczywistości i sprawdzania może trwać naprawdę długo, dlatego warto uzbroić się w cierpliwość. Rzadko kiedy udaje się znaleźć to wymarzone miejsce za pierwszym, czy drugim podejściem. Jakie parametry należy wziąć pod uwagę, przeglądając oferty, które dokumenty trzeba koniecznie sprawdzić?

Jak szukać działki na sprzedaż?

Szukając gruntu pod budowę domu, koniecznie trzeba zwrócić uwagę na to, jaki kształt ma interesująca nas działka. Na zbyt wąskiej będziemy mieli trudności z dopasowaniem projektu, problemem może też być zła orientacja (np. tylko na południową stronę). Najlepiej sprawdzają się działki w kształcie prostokąta lub kwadratu. Następny krok to sprawdzenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Te dwa dokumenty zawierają informacje dotyczące tego, co i w jakim sposób można wybudować na danej działce. Wyznaczone są konkretne odległości, w jakich budynek powinien znajdować się w stosunku do sąsiednich posesji lub drogi, a także dane na temat tego, jaki procent powierzchni mogą zajmować budynki. Jest to szczególnie istotne w przypadku obszarów miejskich, w których bardzo trudno o wygodną działkę pod budowę domu.

Uwagę należy zwrócić również na topografię działki. Grunty pochyłe, zalewowe, czy zasypowe nie są dobrą inwestycją i lepiej z nich zrezygnować. Wyrównywanie działki, czy umacnianie fundamentów to dodatkowe wydatki, które mogą znacznie podnieść całościowy koszt budowy domu.

Trzecim punktem jest to, w jakim stanie znajduje się aktualnie działka, w jakim stopniu jest zadrzewiona. Usuwanie roślin może okazać się problematyczne i kosztowne. Warto również podpytać przyszłych sąsiadów oraz właściciela działki o jej historię. Pozostałości po starych budynkach mogą przysporzyć problemów podczas budowy nowego domu.

Co powinno znajdować się na działce budowlanej?

Idealna sytuacja jest wtedy, gdy działka ma odpowiedni kształt oraz orientacje, a do tego ma doprowadzone media (woda, prąd, gaz, kanalizacja, przyłącze telefoniczne). Chcąc wybudować dom, musimy mieć możliwość podłączenia się do sieci wodociągowej, ciepłowniczej, kanalizacyjnej i elektroenergetycznej. Ponadto konieczny jest również dostęp do drogi publicznej. Zapewnienie takiego dostępu leży w gestii właściciela sprzedającego działkę.