Kominek w domu: ogrzewanie czy ozdoba?

Kominek

Wyobraź sobie taką sytuacją: jest chłodny, zimowy wieczór. Za oknem intensywnie pada śnieg, a ty, z książką i ulubioną, gorącą herbatą siedzisz w salonie przed kominkiem. Wydaje ci się, że to tylko marzenie? Nie – to jest możliwe. Musisz się tylko dowiedzieć czegoś więcej o modułowych systemach kominowych.

Kominek – funkcjonalność czy design?

O kominku zwykle myśli się w aspektach dekoracyjnych. Znajduje się w centralnym miejscu w salonie, ma za zadanie od razu przyciągać wzrok oraz umilać zimowe wieczory. Jednak aby jego montaż był uzasadniony, powinien spełniać swoją podstawową funkcję, czyli efektywnie ogrzewać dom. Czy można to połączyć? Oczywiście. Modułowe systemy kominowe Schiedel to ciepło oraz nowoczesny design, są dobrym wyborem zarówno w przypadku minimalistycznej, jak i retro stylizacji. Są też szybkie i łatwe w montażu, a do tego wyróżniają się wysoką sprawnością. Czyli, pisząc już bardziej obrazowo, skutecznie dbają o to, abyś nie zmarzł.

Taka instalacja może być zarówno uzupełniającym, jak i głównym źródłem ciepła. A możliwość wbudowania kominek w dowolne miejsce sprawia, że jest to również praktyczne rozwiązanie. Tylko oprócz tego trzeba wiedzieć, jak wybrać kominek, dlatego mamy dla ciebie kilka wskazówek.

Jak wybrać kominek?

Na początku musisz wiedzieć, że kominek nie powinien być jednym źródłem ciepła w domu – tak mówią obowiązujące przepisy. Dlatego całą instalację grzewczą należy starannie zaplanować, jeszcze na etapie ogrzewania, to wbrew pozorom… możesz dzięki niemu oszczędzać. Szczególnie wczesną wiosną lub późną jesienią, gdy jeszcze nie ma potrzeby załączania całego systemu, trzeba jednak ocieplić niektóre pomieszczenia.

Dobrym rozwiązaniem, zarówno do dużych obiektów, jak i niewielkich domów, jest modułowy system kominowy, który zajmuje niewiele miejsca, zachowując przy tym wysoką sprawność. Dzięki temu, że najczęściej baza modułu jest taka sama, z wyborem konkretnego modelu można się wstrzymać, aż do ostatniej chwili.

Na co jeszcze zwrócić uwagę, wybierając kominek? Dowiedz się, czy jego wkład można dowolnie wymieniać bądź też zamontować później. Konieczne jest sprawdzenie, z jakimi systemami wentylacji może współpracować wybrany przez ciebie kominek. Ważną kwestią jest również to, jaka szyba została zamontowana. Czy posiada ona własny układ wentylacji, co pozwoli na zachowanie jej czystości? W końcu, aby kominek spełniaj funkcję dekoracyjną, musi doskonale się prezentować, bez konieczności dokładnego czyszczenia go codziennie.

Jaki opał do kominka?

Na koniec chcielibyśmy zwrócić uwagę na jeszcze jedną rzecz, czyli to, jaki opał do kominka wybrać. Tu wiele zależy od konkretnego systemu, na który się zdecydujesz. My radzimy, aby zakupić model przystosowany do opalania drewnem opałowym lub brykietem drzewnym. Dlaczego? Ponieważ umożliwi to proces spalania z ograniczoną emisją CO2, czyli w praktyce, w ten sposób zadbasz o środowisko. A efektywność takiego systemu będzie taka sama.

Skąd brać drewno opałowe? Zaleca się, aby kupować drewno sezonowane bezpośrednio z nadleśnictwa. Jest ono najtańsze na rynku, chociaż wymagać będzie od ciebie nieco zaangażowania, podczas rąbania je na odpowiednie kawałki. Optymalnym zakupem byłoby drewno z drzew liściastych, szczególnie z buku i dębu, które ma wysoką wartość energetyczną. Uważaj natomiast na drewno z drzew iglastych, ponieważ przez nie kominek będzie się szybko brudził i zapychał. Mimo iż jest ono tańsze, to w praktyce będzie to tylko pozorna oszczędność.