Jakie krzewy na żywopłoty są najlepsze? 7 najpopularniejszych

Żywopłot z cisu

Żywopłoty kojarzą się nam najczęściej z wysokimi krzakami, mniej lub bardziej wypielęgnowanymi. Choć dla wielu osób każdy żywopłot wygląda tak samo, do wyboru mamy naprawdę wiele różnych gatunków roślin, które mogą stworzyć niepowtarzalną aranżację naszego ogrodu. Oto 7 przykładów krzewów idealnych na żywopłot!

Z czego żywopłot?

Żywopłot to ogólne określenie zieleni, które najczęściej ma za zadanie osłonięcie terenu nieruchomości. Pełni rolę zarówno dekoracyjną, jak i bardziej praktyczną – tworzy bowiem pewne poczucie prywatności – nie pozwala na wgląd w głąb terenu przez osoby postronne. Roślin wykorzystywanych do stworzenia żywopłotu jest wiele, poniżej przedstawiamy najpopularniejsze z nich.

1. Buk pospolity

Buk to zdecydowanie jedno z najpopularniejszych roślin wykorzystywanych do tworzenia żywopłotów. Rośnie od 1 do nawet 4 metrów wysokości i ma niezwykle lśniące liście, które jesienią nabierają czerwonej barwy. Jest dosyć łatwy w pielęgnacji i odporny na zmienne warunki atmosferyczne, może rosnąć zarówno w silnie nasłonecznionych miejscach, jak i takich zacienionych. Gleba musi być jednak żyzna i próchnicza. Zazwyczaj przycina się go dwa razy do roku.

2. Ligustr pospolity

Kolejna bardzo popularna roślina żywopłotowa. Charakteryzuje się przede wszystkim niewielkimi wymaganiami glebowymi, jest łatwy w pielęgnacji i dosyć szybko rośnie do 2 – 4 metrów wysokości. Jedyne wymaganie to regularne przycinanie, najczęściej 2 razy w roku. Wiosną roślina wypuszcza pąki i drobne żółte kwiaty, co jest dodatkowym walorem estetycznym. Trzeba jednak uważać na przemrożenie oraz fakt, że Ligustr ma gęsty system korzeniowy, co utrudnia rozwój roślinom posadzonym blisko siebie.

3. Berberys Thunberga

Jest to krzew ciernisty i niezwykle piękny, wyrastający jednak maksymalnie do 2 metrów wysokości. Nie ma wielkich wymagań glebowych, jak również odznacza się dużą odpornością na mróz i susze. Do wyboru jest wiele różnych odmian, które różnią się między sobą kolorem liści, wytwarza także czerwone owoce, jagody, chętnie spożywane przez ptaki. Minusy – nie nadaje się do obsadzania placów zabaw, a z racji kolców, przy przycinaniu należy mieć grube rękawice.

4. Grab pospolity

Liście tego krzewu są niezwykle podobne do buka, odznaczają się jednak większym zwężeniem, a jesienią przybierają kolor bardziej beżowy. Grab nie ma wielkich wymagań glebowych, jest też dosyć odporny na zmienne warunki atmosferyczne. Rośnie od 2 do 4 metrów wysokości, pod warunkiem, że jest regularnie przycinany. Listowie ma gęste i dodatkowo od dołu tworzą się odrosty korzeniowe, co jeszcze bardziej zagęszcza ścianę żywopłotu.

5. Krzewuszka

Ten krzew odznacza się wyjątkową dekoracyjnością. Posiada piękne liście i różnorodnym odcieniu. Minusem jest jednak to, że źle znosi cięcia, a pokrycie żywopłotu jest stosunkowo rzadkie. Najlepiej rośnie w większym nasłonecznieniu. Jest to kwiat, który rośnie swobodnie nieformowany.

6. Żywotnik zachodni

Żywotnik to popularna tuja i jednocześnie jedna z najpopularniejszych roślin iglastych wybieranych na żywopłot. Może rosnąć do 4 metrów wysokości i to dosyć szybko, a zieloną barwę zachowuje przez cały rok. Żywotnik jest też odporny na zmiany temperatur, a najlepiej rośnie w mocno nasłonecznionych miejscach. Powinien być regularnie przycinany, mniej więcej 3 razy w roku. Z minusów – żywotnik jest wrażliwy na susze i podatny na grzyby, a w przypadku silnych cięć, nie wypuszcza nowych pędów.

7. Cis pospolity

To także krzew iglasty, drugi najpopularniejszy po tui. Może być zarówno formowany (przycinany), jak i nieformowany. Rośnie do 4 metrów wysokości, choć bardzo wolno, jak również jest wymagająca pod względem gleby. Źle znosi przemrożenia, a susze mogą spowodować atak przędziorków. Minusem może być też fakt, że niemal cała roślina jest trująca.

Podane wyżej przykłady nie wyczerpują całego zestawu roślin nadających się do formowania żywopłotów. Można wymienić tutaj także takie gatunki jak: klon polny, laurowiśnia, cyprysik, bukszpan, forsycja czy ognik. Każda z tych roślin ma swoje wymagania wady i zalety i każda z nich doskonale sprawdza się w roli żywopłotu.