Wielu z nas martwi się rosnącymi z miesiąca na miesiąc kosztami energii. Rozwiązaniem może być budowa domu, który będzie energooszczędny i wyposażony w alternatywne źródła energii, takie jak pompy ciepła.
- Co to są domy energooszczędne?
- Co daje pompa ciepła?
- Jak zbudować dom energooszczędny i co powinno się w nim znajdować?
Co to są domy energooszczędne?
Domy energooszczędne są dziś bardzo popularne wśród osób, które decydują się na budowę nowego lokum. Zainwestowanie w dom energooszczędny jest pomysłem, który opłaci się na lata. Dzięki technologii budowania domów energooszczędnych, zimno nie przenika przez ściany domu i okna, a temperatura w okresie zimowym utrzymywana jest na odpowiednim poziomie. To samo dotyczy ciepłych miesięcy – szczelny dom chroni także przed nadmiernym nagrzewaniem się ścian. W budynku energooszczędnym ważne są także odpowiednie źródła energii, ekologiczne sposoby ogrzewania. Pompy ciepła to ekonomiczne ogrzewanie domu (eco-team.pl), gdyż nie zużywają one dużo energii i w dużej mierze są samowystarczalne.
Co daje pompa ciepła?
Pompa ciepła to urządzenie, które ogrzewa pomieszczenie za pomocą różnicy temperatur. Urządzenie to zajmuje się przepływem ciepła z obszaru o temperaturze wyższej, do miejsca chłodniejszego. Ciekawostką może być, że pompy ciepła działają na tej samej zasadzie, co lodówki. Za pomocą sprzężonego powietrza wytwarzanego dzięki energii mechanicznej, pompa ciepła wypompowuje do pomieszczenia powietrze, które powstało w otoczeniu niskiej temperatury. Sprężarkowe pompy ciepła działają na zasadzie obiegu termodynamicznego. Istnieją zasadniczo dwa rodzaje pomp ciepła – działające na zasadzie powietrze-powietrze, oraz w technologii powietrze-woda.
Stosowanie w energooszczędnym domu pompy ciepła to rozwiązanie ekologiczne i na dłuższą metę całkiem opłacalne.
Jak zbudować dom energooszczędny i co powinno się w nim znajdować?
Dom energooszczędny to przede wszystkim taki budynek, który charakteryzuje się odpowiednimi parametrami szczelności. Aby zbudować dom energooszczędny, trzeba użyć specjalnych materiałów do budowy ścian, a także zaprojektować plan budynku w taki sposób, aby ciepło nie uciekało różnymi wyjściami. Dla przykładu, w domu energooszczędnym z zasady nie powinna znajdować się piwnica, ponieważ wspomaga ona uciekanie ciepła z budynku. Równie ważne są okna, które powinny być szczelne – to właśnie okna w największej mierze odpowiedzialne są za wychłodzenie domu czy mieszkania.
Jeśli dom zostanie zaaranżowany i zbudowany według zasad energooszczędności, pozostaje tylko dopasować do niego poszczególne źródła energii, które będą najmocniej rezonować z ideą oszczędzania. Pompa ciepła jest jednym z najczęściej wybieranych źródeł energii – dzięki niej ogrzewanie domu będzie niedrogie i skuteczne.
Myślałam nad takim rozwiązaniu w domu. Niestety na ten moment było to poza naszym zasięgiem. Mam nadzieję, że uda się jeszcze postawić na pompę ciepła.
Bardzo podoba mi się koncepcja domu energooszczednego, ale szkoda, że jego budowa jest taka droga. Mam nadzieje, że z czasem rozwiązania te staną się coraz bardziej dostępne i przystępne cenowo.
Z jednej strony taka budowa jest droga, a z drugiej inne sposoby ogrzewania tak zdrożały, że chyba lepiej wydać większą sumę na początku, niż potem przez lata płacić krocie…choć rozumiem, że nie każdego na to stać.