Nit rozprężny — charakterystyka, do czego służy?

nitowanie-nit-rozprezny

Nit rozprężny składa się z korpusu i gwoździa, który może mieć charakterystyczny, grzybkowy łeb. Taki rodzaj nitów najczęściej stosuje się w blacharstwie. A gdzie jeszcze sprawdzi się nit rozprężny i co warto wiedzieć o nitach zrywalnych? Podpowiadamy.

Nity zrywalne rozprężne

Nit rozprężny to rodzaj nitu zrywalnego. A co go charakteryzuje? Taki nit posiada specjalny gwóźdź z główką, która ma zaostrzone rowki. Te podczas zrywania równomiernie przecinają korpus nita i zawijają się, opierając na nitowanym materiale. Nit rozprężny można zobaczyć online na incop.pl, najczęściej wykonany jest on z aluminium i stali. Jednak nity zrywalne mogą powstać też z połączenia aluminium i żelaza lub z miedzi.

Rodzaje nitów zrywalnych

Nity zrywalne można podzielić ze względu na typ, materiał, z jakiego zostały wykonane, kształt łba i zastosowanie. Ze względu na typ wyróżnia się tytułowy nit rozprężny, a także nity standardowe i zamknięte. Jeśli chodzi o kształt łba, to na rynku znajdziesz nity rozprężne z płaskim łbem, ale także nity zrywalne z łbem powiększonym lub wpuszczanym. Z kolei jeśli chodzi o zastosowanie, to nity zrywalne dają dużą swobodę projektowania i montażu, jednak oprócz uniwersalnych można też wyróżnić te chroniące przed wodą lub nity do miękkich materiałów.

Nit zrywalny rozprężny – zastosowanie

Aby zrozumieć, do czego służą nity rozprężne, trzeba najpierw wiedzieć, po co w ogóle się nituje? Nitowanie to nic innego, jak proces, który ma na celu połączyć kilka elementów za pomocą nitów, tak aby były nierozłączne.

Nity zrywalne mają bardzo szerokie zastosowanie i sprawdzają się w wielu połączeniach, na dodatek są wyjątkowo wytrzymałe i odporne na czynniki mechaniczne. Można je stosować głównie do metalu, a niekiedy również do drewna i plastiku. Nity rozprężne świetnie sprawdzą się również do łączenia miękkich i kruchych materiałów, np. tworzyw sztucznych czy kauczuku.

A jak wygląda zastosowanie takich nitów w praktyce? Nity zrywalne bardzo często stosowane są w stoczniach, np. przy budowie statków czy produkcji wyposażenia okrętowego. Często używa się ich również do mocowania urządzeń elektronicznych, takich jak telewizory czy komputery. Z kolei nity zrywalne rozprężne najczęściej wykorzystywane są w warsztatach samochodowych, na przykład do montażu przedniego zderzaka.

Nity zrywalne – jakie narzędzia są potrzebne?

Jak już wspomnieliśmy, nity zrywalne są bardzo proste w montażu, możesz do nich używać zarówno narzędzi ręcznych, jak i pneumatycznych. Nitownica ręczna sprawdzi się w przypadku prostych prac domowych, jednak wymaga ona dość sporego nakładu siły. Dużo wygodniejsza jest nitownica pneumatyczna, która najczęściej stosowana jest w zakładach przemysłowych. Na dodatek taki sprzęt ma dużo szersze zastosowanie, sprawdza się nie tylko przy montażu nitów zrywalnych, ale również do nitonakrętek.

Pamiętaj, że nitownica to nie jedyne narzędzie, które przyda ci się przy montażu. Warto mieć przy sobie również wiertarkę. W końcu, aby połączyć ze sobą elementy konstrukcyjne, należy najpierw wywiercić otwór i włożyć do niego nit.