To, na jakiej wysokości powinno się zamontować okna, jest związane z wieloma kwestiami. Pod uwagę należy wziąć przepisy budowlane, estetykę, projekt, a także względy praktyczne. Nie bez znaczenia jest również to, o jakim budynku mowa, gdyż nieco inaczej budowane są budynki mieszkalne, a inaczej budynki użyteczności publicznej. Jeśli interesuje Cię to, co brać pod uwagę ustalając wysokość okien, to czytaj dalej.
Przepisy budowlane dotyczące montażu okien
W polskich przepisach budowlanych istnieją określone wytyczne dotyczące montażu okien, które mają zapewnić odpowiednie doświetlenie, komfort cieplny oraz bezpieczeństwo użytkowania pomieszczeń. Polskie prawo nie reguluje bezpośrednio minimalnej wysokości montażu okien od sufitu, wyjątkiem są okna dachowe, których dolna krawędź powinna znajdować się na wysokości 85 cm (dla pomieszczeń poniżej 25 m wysokości) lub 110 cm (dla pomieszczeń powyżej 25 m wysokości). Co ciekawe przy montażu okien w kuchni nad blatem zaleca się zachowanie odległości około 30 cm od blatu.
Istnieją również wytyczne dotyczące minimalnej odległości okien od granicy działki (4 m) oraz wymaganej wysokości montażu okna od podłogi, która dla budynków mieszkalnych i użyteczności publicznej na kondygnacjach poniżej 25 m nad terenem wynosi co najmniej 0,85 m, a powyżej – 1,1 m.
Ważną kwestią są również wymogi dotyczące doświetlenia pomieszczeń, gdzie każde pomieszczenie używane przez co najmniej 4 godziny dziennie musi mieć dostęp do światła dziennego. W tym kontekście warto od razu pomyśleć o sposobach zasłonięcia okien w przypadku upałów latem. Polecamy zapoznać się z tym jakie są rodzaje rolet dzień noc, które są bardzo często wybierane zarówno w domach, jak i w budynkach użyteczności publicznej.
Na jakiej wysokości montować okna – porady
Jeśli chodzi o montaż okien w domu, to standardowo robi się to na wysokości 85-90 cm od podłogi. Takie umiejscowienie okien pozwala na swobodne dopasowanie mebli oraz grzejników. W niektórych przypadkach możliwe jest również zastosowanie lekko obniżonych parapetów, które znajdują się wysokości 60-80 cm nad podłogą. Jeśli chodzi o górną krawędź okna, to przyjmuje się, że powinna znajdować się 220 cm nad podłogą.
W przypadku łazienek, bardzo często stosuje się mniejsze okna, umieszczane na wysokości przynajmniej 150 cm nad podłogą.
O czym warto wiedzieć w kontekście montażu okien?
Być może ktoś czytając ten artykuł martwi się, że nie będzie mógł zrealizować swojego pomysłu dotyczącego niestandardowych rozwiązań w zakresie wielkości i wysokości okien w swoim domu. Nic bardziej mylnego. Na etapie projektowania możliwe jest zaplanowanie różnych, często nietypowych pomysłów, jednak muszą być one dobrze przemyślane i bezpieczne. Najważniejsze, by konstrukcja budynku była stabilna, a cały projekt został zaakceptowany przez odpowiedzialne za to urzędy.
Jeśli znasz kogoś, kto właśnie planuje budowę domu, to podziel się z nim tym artykułem, być może okaże się pomocny.
nowe komentarze