Na co uważać zamawiając usługę minikoparki?

Minikoparka

Usługi minikoparką mogą okazać się bardzo pomocne do przyspieszenia prac budowlanych. Te małe i zwinne maszyny pozwalają bowiem na szybkie kopanie fundamentów pod dom czy nawet niwelację podłoża. Jest jednak kilka kwestii, na które warto zwrócić uwagę, podczas zlecania prac ziemnych. W poniższym artykule przedstawimy więc na co uważać, zamawiając usługę minikoparki. Zapraszamy do lektury!

Dodatkowe wyposażenie minikoparki

Nie da się ukryć, że zastosowań dla minikoparki może być całe mnóstwo. Oprócz oczywistych prac po kroju kopania fundamentów i równania gruntu, dzięki koparce bez problemu, możemy również wykonać, na przykład odwierty pod słupki do ogrodzenia. Jeśli zależy nam jednak na wykonaniu tak kompleksowych działań, należy upewnić się, że wykonawca posiada dodatkowe wyposażenie do swojej maszyny. Zlecając usługi minikoparką, warto wybrać profesjonalną firmę, jak koparka-katowice.pl, która dysponuje specjalistycznymi akcesoriami do koparek, takimi jak wiertnica czy niwelator laserowy. Nie można także zapominać o tym, że minikoparka może być wyposażona w różne typy łyżek do wybierania ziemi. Warto więc spytać wybranego wykonawcę, jakimi częściami do swojej maszyny dysponuje. Będzie to istotne szczególnie wtedy, kiedy planujemy wykonanie fundamentów pod dom oraz wąskich wykopów odpływowych. Konieczne tu będą dwa rodzaje łyżek, ponieważ stosując tylko wariant wąski, praca przy fundamentach mogłaby się znacznie wydłużyć.

Uprawnienia na minikoparkę

Aspektem wręcz krytycznym, podczas zamawiania usług minikoparką, jest to, aby dokładnie upewnić się, czy operator koparki posiada ważne uprawnienia. Aby legalnie operować mniejszymi maszynami budowlanymi, konieczne jest nabycie uprawnień klasy III w zakresie maszyn do robót ziemnych. Szukając wykonawcy usług minikoparką, warto spytać o posiadane pozwolenia na przykład drogą mailową. Informacja tam może okazać się szczególnie przydatna, podczas ewentualnych komplikacji i ustalania przyczyny potencjalnych wypadków.

Transport minikoparki

Zlecając usługi minikoparką, nie można zapominać o transporcie samego sprzętu. Czynnościami tego rodzaju przeważnie zajmuje się wykonawca, niemniej warto zdać sobie sprawę z tego, że nie każdy sposób transportu maszyny będzie odpowiedni i zgodny z przepisami. Wiedza ta może się przydać, jeśli zależy nam na tym, aby cała procedura przebiegła w bezpieczny sposób. Niewłaściwie transportowany sprzęt budowlany może również osunąć się z przyczepy i wyrządzić dodatkowe szkody na terenie naszej budowy. Minikoparkę najlepiej przewozić więc na przyczepie po bezpiecznym przymocowaniu jej, na przykład pasami transportowymi.

Jak więc widać, planując skorzystanie z usługi minikoparką, przede wszystkim warto uważać na to, czy wybrany przez nas wykonawca dysponuje odpowiednim wyposażeniem dodatkowym dla swojej maszyny budowlanej. Jeśli zależy nam również na zachowaniu bezpieczeństwa podczas pracy oraz aby wszystkie procedury przebiegały w zgodzie z przepisami, warto upewnić się, czy operator koparki posiada właściwe uprawnienia, oraz czy sam sprzęt przetransportowany będzie we właściwy sposób.