Jaka pralka będzie najbardziej ekonomiczna?

otwarta pralka w łazience

Dziś trudno wyobrazić sobie życie bez pralki, dzięki której w szybkim czasie i bez żadnego wysiłku możemy mieć czyste oraz pachnące ubrania, poszewki czy inne tekstylia. Niestety rosnące ceny prądu powodują, że niebawem dostęp do pralki może stać się luksusem. Jak wybrać urządzenie, które będzie najbardziej ekonomiczne?

Gdzie kupować tanio pralki?

Na rynku znaleźć można wiele typów pralek, tak aby można było dopasować je do wymiarów pomieszczenia, w którym będą zaaranżowane. Wśród nich wyróżnić należy: wolnostojące ładowane od frontu lub od góry, modele do zabudowy ładowane od frontu, a także pralko-suszarki oraz pralki wirowe. Wszystkie te urządzenia z powodzeniem można kupić w marketach z urządzeniami AGD, zarówno sieciowych, jak i butikowych. Aby zakup sprzętu był bardziej opłacalny, warto korzystać ze specjalnych ofert. Promocje organizowane są przez cały rok, dlatego warto śledzić asortyment sklepów internetowych oraz gazetki z obniżkami. W sieci nowe oraz używane pralki w dobrych cenach znajdziesz dzięki sprzedajemy.pl, a także podobnym mu serwisom, gdzie wystawiane są sprzęty z całej Polski. Dodatkowo na tego typu stronach można znaleźć części do urządzeń różnego typu, dzięki którym uzyskuje się możliwość naprawy zepsutej pralki i zaoszczędzenie pieniędzy.

Na jakie parametry pralki zwrócić uwagę?

Wybierając pralkę, która będzie ekonomiczna w obsłudze, przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na jej klasę energetyczną. Oznaczenie to określa energooszczędność danego sprzętu. Najlepiej jest zdecydować się na urządzenie od klasy A+++ do A. Zużywają one najmniej prądu. Im dalsza litera alfabetu, tym zapotrzebowanie na energię większe, a co za tym idzie urządzenie mniej ekonomiczne. Na obniżenie rachunków wpływ mają także inne parametry pralki. Są to skuteczność prania, a także sprawność wirowania (klasa A lub B jest wskazana) na energooszczędnym programie. Dopieranie, a co za tym idzie brak konieczności ponownego uruchamiania urządzenia dla tej samej partii prania bądź zwiększenia temperatury, a także wydłużenia czasu pracy pralki sprawi, że koszty będą mniejsze. Warto także zwrócić uwagę na pojemność bębna i dostosować ją do własnych potrzeb, ponieważ im bardziej „załadowana” pralka, tym większa ekonomiczność prania.

Jak prać oszczędnie?

Aby prać oszczędnie konieczne jest nie tylko położenie nacisku na konkretne cechy pralki podczas jej zakupu, ale i przestrzeganie pewnych zasad. Pierwszą z nich jest wybór wysokiej jakości detergentów do prania, które dopierać będą skutecznie, nawet w niskich temperaturach. Należy zaznaczyć, że to na podgrzanie wody zużywane jest najwięcej energii, dlatego codzienne pranie warto wykonywać w temperaturze od 30°C do 40°C, a bardziej zabrudzone – 60°C. Wskazany program to ten do prania bawełny. Warto także używać trybu eko. Mimo że trwa najdłużej, pozwala na oszczędność wody i energii.

Należy również pamiętać, że dbanie o pralkę sprawia, że dłużej będzie ona prawidłowo działać, a co za tym idzie później zajdzie konieczność zakupu nowego urządzenia czy jego kosztownej naprawy. Warto co najmniej raz w miesiącu uruchomić program z praniem w temperaturze 60°C, w celu doczyszczenia sprzętu z resztek detergentu, jak i każdorazowo po wyjęciu tekstyliów pozostawić otwarte drzwiczki, by pralka mogła wyschnąć w środku.