Jak urządzić przedpokój w bloku? Szafka na buty, szafa przesuwna, co jeszcze?

przedpokój z szafką na buty i garderobą

Aranżowanie mieszkania w bloku może przysporzyć wielu nerwów. Jednym z pomieszczeń, które najtrudniej nam zaaranżować jest przedpokój. Sprawdź, jak go urządzić, by pomimo małego metrażu była funkcjonalny i elegancki!

Jakie meble do przedpokoju w bloku?

Kluczem do zachowania ładu w małym przedpokoju w bloku jest schowanie zbędnych elementów oraz bibelotów. Warto zdecydować się na dużą przesuwaną szafę. Dzięki niej zyskasz sporo miejsca do przechowywania nie tylko kurtek czy płaszczy, ale i innych ubrań oraz przedmiotów, dla których nie potrafisz znaleźć miejsca w mieszkaniu. Dzięki przesuwnym drzwiom mebel jest bardzo praktyczny – niepotrzebne jest dużo miejsca do otworzenia szafy, dlatego to rozwiązanie wręcz stworzone do ciasnego pomieszczenia. Dodatkowo warto znaleźć miejsce na szafkę na buty w holu. Na rynku można znaleźć bardzo praktyczne, wąskie modele (nawet o głębokości 17 cm!), dzięki czemu wprowadzisz porządek wśród obuwia. Dodatkowo blat szafki na buty może być wykorzystany jako miejsce na klucze, portfel czy powierzchnia do postawienia małej dekoracji. Ważnym elementem w domu, w który mieszkają dzieci lub starsi ludzie jest puf do zakładania butów. Na rynku można zaleźć niezajmujące dużo miejsca i wygodne modele o wymiarach około 38×38 cm. Warto podkreślić, że niektóre z pufów posiadają otwierane siedziska, dzięki czemu zyskujesz dodatkową przestrzeń do przechowywania. Aranżując ciemne wnętrze, warto zdecydować się na jasne meble – zwłaszcza szafę. Ciemny model może przytłoczyć pomieszczenie i optycznie je zmniejszyć.

Jak pomalować mały przedpokój?

Warto pamiętać, że aranżacja przedpokoju to nie tylko właściwy wybór mebli. Równie ważne są kolory ścian. A dzięki właściwemu doborowi farby wnętrze może być optycznie powiększone. Warto zdecydować się na jasne ściany – biel, kość słoniowa, beż, błękit, rozmyta szarość czy pastelowy żółty. Należy zaznaczyć, że sufit w kolorze ścian sprawia, że wnętrze wydaje się wyższe. W przypadku problemu z wąskim przedpokojem można go optycznie poszerzyć. W tym celu należy pomalować węższe ściany na ciemniejsze o kilka tonów kolory. Aby optycznie powiększyć przedpokój w bloku, można zastosować pionowe wzory. W tym celu świetnie sprawdzą się tapeta w pasy na jednej ze ścian lub stylowa, elegancka boazeria.

Oświetlenie do małego przedpokoju

Nie tylko kolory grają kluczową rolę w urządzaniu małego, problematycznego przedpokoju. Optycznie powiększyć można go za pomocą odpowiedniej ilości światła. Brak okna można zrekompensować lampami dającymi silne światło. Świetnym rozwiązaniem oprócz klasycznego górnego oświetlania są lampy punktowe np. kinkiety lub rząd małych reflektorów. Dzięki nim wnętrze wydaje się bardziej przestronne. Warto pamiętać o jeszcze jednym triku pozwalającym na optyczne powiększenie pomieszczenia – lustra. Dzięki nim możliwe jest optyczne powiększenie pomieszczenia oraz dodanie mu głębi. Zapamiętaj, że im większa tafla lustra, tym lepiej. Warto zamontować je tak, aby odbijała się w nim uporządkowana przestrzeń. Zdublowane buty czy wiszące kurtki wprowadzą dodatkowy chaos do wnętrza. Ponadto warto zaznaczyć, że lustro w przedpokoju ma bardzo praktyczne znaczenie, ponieważ powala na ocenę stylizacji przed wyjściem.