Agregaty prądotwórcze, zwane także generatorami prądotwórczymi są urządzeniami, które są w stanie samodzielnie i bez wsparcia elektrowni wytworzyć energię elektryczną. Przydają się na co dzień w domu, chroniąc go przed przerwami w dostawie prądu, ale też i na budowie. Jakie rodzaje agregatów prądotwórczych wyróżniamy? Czemu mogą one służyć?
- Agregaty prądotwórcze – charakterystyka
- Zastosowanie agregatów prądotwórczych
- Rodzaje agregatów prądotwórczych
- Jaki agregat prądotwórczy wybrać?
Agregaty prądotwórcze – charakterystyka
Generatory prądotwórcze albo jak najczęściej się mówi – agregaty, są urządzeniami, które umożliwiają wytworzenie energii elektrycznej niezależnie od elektrowni. Za ich pomocą można zasilić poszczególne urządzenia lub całą sieć, w zależności o rodzaju agregatu. Zbudowane są z prądnicy synchronicznej, silnika spalinowego, rozdzielni elektrycznej oraz innych urządzeń. Zasilane mogą być na różne sposoby, choć najczęściej wymienia się tu benzynę, olej napędowy, gaz LPG lub węgiel. Mogą też posiadać automatyczne włączanie rezerwy, czyli włączać się i wyłączać w momencie zaniku oraz powrotu zasilania.
Zastosowanie agregatów prądotwórczych
Rodzajów agregatów prądotwórczych może być wiele, dlatego też istotne jest określenie, co ma być nim właściwie zasilane. Zazwyczaj decyduje się na ich umiejscowienie w domach, w celu zapewnienia źródła energii dla odbiorników indukcyjnych, jak lodówka, zamrażalka, klimatyzatory czy narzędzia elektryczne. Dodatkowo przydaje się także przy zasilaniu pieców CO, komputerów, laptopów, telewizorów i innego sprzętu, w tym także sterowników bram garażowych.
Rodzaje agregatów prądotwórczych
Agregatów prądotwórczych na rynku jest wiele i z tego względu można opracować kilka ich podziałów. Jednym z nich, chyba najbardziej podstawowym jest podział na generatory przenośne i stacjonarne. Pierwszy z nich możemy zamontować, gdzie tylko chcemy i dowolnie go transportować, jest stosunkowo mały i lekki. Drugi z kolei jest większych gabarytów, daje większe możliwości źródła energii, jest stale umocowany do podłoża i najczęściej zasilany węglem.
Inny podział to agregaty prądotwórcze komercyjne i usługowe oraz prywatne. Pierwszy typ generatorów najczęściej wykorzystuje agregaty kogeneracyjne oraz trigeneracyjne, nie mają one jednak szerszego zastosowania. Do użytku szerszego przeznaczone są agregaty prywatne i do wykorzystania w działalności gospodarczej, a one z kolei dzielą się na jednofazowe oraz trójfazowe.
Idąc dalej tym podziałem, warto wspomnieć także o innym – rozróżnieniu agregatów ze względu na sposób uruchamiania. Wymienia się tutaj dwa typy – ze sterowaniem ręcznym oraz ze sterowaniem automatycznym.
Istotne będzie również to, jak wygląda dostęp do prądu w miejscu, w którym się znajdujemy, bowiem agregaty mogą pełnić dwojaką funkcję – podstawową (będąc głównym źródłem energii elektrycznej) albo pomocniczą (stosowane w momencie przerw dostawy prądu w standardowej sieci).
Jaki agregat prądotwórczy wybrać?
Ponieważ rodzajów agregatów prądotwórczych jest wiele, istotnym czynnikiem przy wyborze właściwego urządzenia będzie to, do czego będzie nam on potrzebny. Chcemy zasilić w prąd narzędzia w trakcie budowy? A może chcemy zabezpieczyć ciągłość zasilania urządzeń indukcyjnych? Należy też zwrócić uwagę na to, jakim typem prądu są zasilane nasze urządzenia – trójfazowym czy jednofazowym. Z innych parametrów, warto zwrócić uwagę także na wielkość generatora, a także na to, gdzie ma się ono znajdować, jaką musi mieć odporność na czynniki zewnętrzne, a także jak duży hałas będzie on generował.
Jeżeli planujemy zakup małego agregatu wewnętrznego, który chcemy postawić w domu lub garażu, wówczas trzeba zapewnić wylot spalin i właściwą wentylację. Dobrym rozwiązaniem są też urządzenia zewnętrzne, które jednak muszą być bardziej odporne. Pomocne będą tu odpowiednie oznaczenia i tak kod IP23 – 25 to agregaty zewnętrzne, ale tylko pod zadaszeniem, a z kolei powyżej IP55 można stawiać dowolnie.
nowe komentarze