Cokół to dość ogólne określenie dla różnych elementów budowlanych. Można wyróżnić kilka jego rodzajów w zależności od zastosowania. Co warto o nim wiedzieć? Kiedy jest wykorzystywany i czym się charakteryzuje?
Czym jest cokół?
Posługując się najprostszą definicją, można powiedzieć, że cokół to określenie dotyczące różnych elementów budowli, najczęściej postrzegany jako zewnętrzna i dolna warstwa ściany. To element konstrukcyjny, wykorzystywany w ścianach zewnętrznych, jednak można wyróżnić też inne jego typy – cokół wewnętrzny oraz cokół meblowy. Najczęściej podstawową funkcją tego elementu, niezależnie od formy, jest ochrona dolnych części ściany przed zabrudzeniami, zawilgoceniem czy różnymi uszkodzeniami mechanicznymi. Warto jest wiedzieć, czym się od siebie różnią, bo jak się okazuje, biorąc pod uwagę różne formy zastosowania, cokół może pełnić nieco inną funkcję.
Cokół budynku – co to?
Cokół budynku to nic innego jak wspomniana wyżej część konstrukcji ściany zewnętrznej, która może pełnić dwie role. Po pierwsze traktowany jest jako część konstrukcyjna, a co za tym idzie, stanowi formę wzmocnienia budynku, to na nim opiera się właśnie jego ciężar. Druga funkcja nie jest już praktyczna z konstrukcyjnego punktu widzenia, pełni za to rolę ozdobną – opiera się o płaszczyznę ściany budynku, stanowiąc część architektury zewnętrznej. Może być wykonany z kamienia, płytek ceramicznych bądź tynku mozaikowego. Obie formy cokołu pełnią także funkcję ochronną, zabezpieczając ścianę przed zawilgoceniem oraz uszkodzeniami mechanicznymi.
Cokół wewnętrzny, do czego służy?
Cokół wewnętrzny inaczej listwa przypodłogowa, które są dopełnieniem aranżacji praktycznie każdego wnętrza. Pełnią one potrójną rolę: ochronną, maskującą oraz dekoracyjną. Listwy często są niezbędne z tego względu, iż między ścianą a podłogą, zwłaszcza w przypadku podłóg drewnianych, pozostawiane są kilkumilimetrowe przerwy, w razie odkształcenia się materiału. Cokoły wewnętrzne chronią dół ściany przed zabrudzeniem, a także stanowią schowek dla kabli i przewodów. Stosuje się je nie tylko przy ścianach, ale także przy schodach (cokoły schodowe). Mogą być wykonane z różnych materiałów – kamienia, drewna, stali.
Cokół meblowy – czym jest?
Nie dla wszystkich może być to oczywiste, ale przy meblach także są montowane cokoły. Czym są konkretnie? Widać to szczególnie na przykładzie zabudowy kuchennej, ale nie tylko. Cokoły meblowe są ostatnim etapem montowania mebli i jest to nic innego, jak długi wąski panel, który umieszcza się na samym dole, maskując wolną przestrzeń między podłogą a meblem. W ten sposób tworzy się jednorodne estetyczne wnętrze, ale pełni też bardziej praktyczną rolę. Dzięki temu zabezpieczeniu nie przedostaje się tam kurz, jak również nie może w ten sposób nic wpaść, w tym resztki jedzenia, okruchy czy woda. Najczęściej istnieje możliwość łatwego demontażu, w celu umycia podłogi pod szafką i ponownego montażu po zakończonych porządkach.
nowe komentarze